Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rýpadlo na přání ministra? Letos naštěstí ne

Česko

PRAHA Vůbec nevím, proč si nás ministr vybral, tvrdil šéf firmy Noen Jaroslav Veverka. Jím řízená společnost loni „zabodovala“ v soutěži o granty na výzkum, které uděluje ministerstvo průmyslu a obchodu. Jenže projekt na vývoj kolesového rýpadla nevybrala rada složená z odborníků, ale sám ministr. A podobně na tom bylo dalších deset projektů jiných uchazečů.

Konkrétně šlo o klání v programu označeném TIP (Technologie, Informační systémy, Produkty), kde loni uspělo 80 projektů, z toho jedenáct rozhodnutím ministra, s celkovou výší podpory 346 milionů korun.

Ne že by snad ministr (tehdy Vladimír Tošovský) neměl na něco takového právo. Ale zásah z nejvyšších míst má sloužit jen jako pojistka pro výjimečné situace.

LN se loni v červnu na zvláštní výběr projektů v programu TIP zeptaly také členů vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace. „Hned na příštím zasedání jsem s tím seznámil ostatní členy. Žádali jsme vysvětlení po ministerstvu průmyslu a obchodu,“ popisuje radní Tomáš Opatrný. Podle jeho názoru mohla existovat jen dvě vysvětlení – rada programu TIP byla nekompetentní a její práci musel dělat ministr, což je špatně. Nebo ministr rozhodoval svévolně, i přes zodpovědný výběr rady programu. „A to by bylo také špatně,“ míní profesor Opatrný. Každopádně získal od zástupců ministerstva průmyslu příslib, že ministr bude rozhodovat opravdu jen ve výjimečných případech.

A letošní vyhlášení výsledků programu TIP svědčí o „polepšení“ ministerstva. Podpořilo celkem 192 projektů průmyslového výzkumu a vývoje. Jejich řešitelé si mezi sebou rozdělí 800 milionů korun. „Rozhodnutím ministra nebyl letos vybrán ani jeden projekt,“ říká Petr Očko, ředitel Sekce fondů EU, výzkumu a vývoje. Na peníze se firmy mohou těšit i v příštím roce, výše celkové podpory ovšem závisí na tom, kolik se utratí za ostatní vědu.

Autor: