29. ledna 2018 10:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S Chovancem ve vládě sedět nebudu, prohlásil Babiš

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Andrej Babiš má v plánu vyjednávat o vládní koalici se všemi parlamentními stranami, u sociální demokracie ale počká na únorový sjezd strany. Nechce totiž spolupracovat s Milanem Chovancem, který kandiduje na předsedu ČSSD.

Přítomnost Milana Chovance ve volebním štábu Miloše Zemana podle premiéra v demisi Andreje Babiše značí, že Chovanec „zavětřil a očekává, že tímto krokem bude mít větší šance stát se předsedou sociální demokracie“.

Podle Babišova názoru měl ale Chovanec odstoupit spolu s Bohuslavem Sobotkou. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo publikovaném na serveru Novinky.cz. Přítomnost Tomia Okamury v Zemanově štábu mu prý nevadí, protože jeho strana SPD prezidenta vždy podporovala.

Podle Babiše je na ČSSD, koho si v polovině února zvolí do vedení, Chovance by ale za koaličního partnera nechtěl. „Já osobně po minulých zkušenostech s panem Chovancem ve vládě sedět nebudu,“ prohlásil Babiš.

Koalici s SPD a komunisty Babiš odmítá

S ostatními stranami Babiš hodlá vyjednávat dál, mnohé z nich se ale podle něj koaličními partnery ANO s největší pravděpodobností nestanou. Premiér vyloučil spolupráci se Starosty a nezávislými, TOP 09, ODS či lidovci. KDU-ČSL nechce ve vládě trestně stíhaného premiéra, předseda ODS Petr Fiala zase tvrdí, že si voliči jeho strany koalici s Babišem nepřejí. Negativní komentář si od premiéra vysloužili Piráti. „Piráti nechtějí vůbec nic, v osobní rovině nás napadají Kalouskovým slovníkem a lžou o nějakých čistkách a jednacím řádu,“ kritizoval Babiš stranu, jejímž předsedou je Ivan Bartoš. 

O programovém průniku chce s ANO údajně jednat SPD a komunisté, koalici s nimi ale Babiš stále odmítá. „Samozřejmě, že to platí,“ potvrdil Právu svůj postoj k těmto stranám.

Babiš: Zeman drží své slovo

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách Babiše dle jeho slov potěšilo, protože zajistí stabilnější politickou situaci. Připomněl, že Zemanův protikandidát Jiří Drahoš by jej premiérem nejmenoval, i kdyby došlo na třetí pokus o sestavení vlády. To Babiš považuje za jeden z důvodů Zemanova znovuzvolení, stejně jako prezidentův úspěch v televizních debatách.

„Samozřejmě, že slyším spekulace o tom, že mě pan prezident nebude potřebovat, ale já mu věřím, protože je to člověk, který drží své slovo,“ říká Babiš. Věří prý, že jej Zeman ani přes požadavek 101 podpisů pro jmenování jeho vlády nebude vydírat a nechá mu dostatek času na vyjednání koalice. O tom, že prezident zvládne pětileté volební období, Babiš nepochybuje. Má podle něj nemocné nohy, ale hlava mu prý slouží skvěle.

Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz