29. října 2013 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S ČSSD se teď nedá jednat, říkají politologové. Varují i před Zemanem

Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Michal Hašek | foto: MAFRA - Michal Růžička

PRAHA Puč může ČSSD odstavit od povolebního vyjednávání o koalici, shodují se politologové. Stranické spory podle nich nebudou pozitivně vnímat ani voliči strany. "Pokud vyhrají zemanovci a Sobotkovo křídlo bude vyloučeno nebo oslabeno, tak strana přijde o voliče," hodnotí vývoj politolog Josef Mlejnek.

Ani se plně nerozběhla povolební jednání o koalici a první místopředseda ČSSD Michal Hašek zaútočil na současného předsedu strany Bohuslava Sobotku (více ZDE). Po bouřlivém jednání nakonec vyzvalo vedení strany Sobotku k odstoupení. Podle informací serveru Lidovky.cz návrh prošel v poměru 20:13. Sobotka ale na svou pozici rezignovat odmítl (více ZDE).

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka čelí výzvě k odstoupení z funkce předsedy ČSSD.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka čelí výzvě k odstoupení z funkce předsedy ČSSD.

Stranické spory mohou podle politologů oslabit současnou pozici ČSSD. "Myslím, že ČSSD páchá sebevraždu. To co se tam děje, není nic, co by pro stranu jako celek bylo dobré," hodnotí situaci Mlejnek. U strany by mohlo dojít k velkému odlivu voličů, pokud by vyhrálo Zemanovské křídlo pod vedením Michala Haška. "Bylo by to pro stranu jako celek potencionálně zničující," dodává.

Pavel Šaradín z Palackého univerzity v Olomouci se domnívá, že vnitrostranickými spory výrazně ČSSD oslabí v povolebním vyjednávání o koalici. "Pro ČSSD je to velké oslabení ve vyjednávání s dalšími politickými stranami. Odvolat předsedu v této chvíli nepochybně snižuje roli strany při vyjednávání," říká Šaradín.

Anketa

Kdo by podle vás měl vést ČSSD?

Bohuslav Sobotka 6133
Michal Hašek 233
Někdo třetí 856

S ČSSD nejde jednat

Podle Mlejnka bude scénář ještě černější."V tuto chvíli se to musí promítat tak, že žádná jednání nejsou možná. Nikdo nebude vědět s kým vlastně vyjednává. Ano, mají nějaký schválený vyjednávací tým, kde Sobotka už není. Jiné politické strany budou muset brát s velkou rezervou, na čem se s nimi domluví, protože nebudou mít žádnou záruku, že to bude platit," tvrdí Mlejnek.

Andrej Babiš odpovídá novinářům.

Andrej Babiš odpovídá novinářům.

S kým by ČSSD mohla sestavit vládu mají oba politologové jasno. Jako o nejreálnější možnosti mluví o koalici s KDU-ČSL a hnutí ANO. Varují však, že současný stav může námluvy stran zhatit. "Může to znechutit KDU-ČSL i ANO. Mohli by chtít spolupracovat na vládě. Teď si mohou rozmyslet, jestli chtějí, s tak nestabilní politickou stranou spolupracovat," uvažuje o potencionální koalici Šaradín.

Zeman může mluvit do jednání

Pokud Sobotka podlehne Haškovi, vidí Mlejnek pro potencionální koalici s účastí ČSSD nebezpečí i v osobě prezidenta Miloše Zemana. "Michal Hašek je exponent Miloše Zemana v ČSSD. Pokud pak bude někdo jednot s Haškovým křídlem strany, tak si pak stejně Miloš Zeman usmyslí do hodiny něco jiného a pak ta dohoda podle toho bude vypadat," tvrdí Mlejnek.

Šaradín považuje za nejlepíš řešení krize sjezd grémia ČSSD, které jako jediné může zbavit Sobotku pozice předsedy strany. Šanci současného předsedy ale Šaradín vidí i v taktice přirovnat současný puč k dění v sociální demokracii v roce 1948. "Sobotkovi by mohla pomoc připomínka roku 48., že se někdo snaží ČSSD zatáhnout k prezidentovi a jeho SPOZ a poté ČSSD nebude tak suverénní, jak za jeho předsedování. Záleží, jak se k tomu straníci a jeho voliči budou stavět," spekuluje Šaradín.

VOLEBNÍ ROZCESTNÍK SERVERU LIDOVKY.CZ

PRVNÍ ZEMANOVY KOMENTÁŘE K VOLBÁM:

REAKCE VÍTĚZNÝCH STRAN:

KOMENTÁŘE OSOBNOSTÍ LN A SERVERU LIDOVKY.CZ:

JAKÉ KOALICE SE NABÍZÍ?

ÚTOČNÉ POVOLEBNÍ VÝROKY:

RYCHLE A PŘEHLEDNĚ O VOLBÁCH:

jzlJakub Zelenka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!