Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Darwinem v Brně kolem světa. A ještě dál

Česko

BRNO Je lépe jednou vidět než celý život věřit. Výrok geniálního přírodovědce Charlese Darwina je i neoficiálním mottem nové výstavy v Pavilonu Anthropos. Všichni, kdo dosud o jeho evoluční teorii jen četli, mají jedinečnou příležitost si ji až do konce roku „prohlédnout“ vlastníma očima. A rukama.

Interaktivní výstava však představuje Darwina nejen jako vědce, ale i jako člověka. „Na přípravě pracovali naši odborníci velmi dlouho, libreto výstavy není zcela běžné a odkrývá i možnosti muzejní prezentace v nových souvislostech,“ podotkl ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner.

Návštěvníci se seznámí s Darwinovým životním příběhem, který je rozdělen do dvou částí: Zatímco v té první jako mladík procestoval na palubě lodi Beagle svět, v té druhé neopustil především kvůli zdravotním potíži vlast a stal se „mužem korespondence“. Mimo jiné si psal i s Dionýzem Štúrem či cestovatelem Emilem Holubem, jak dokládá jeden z vystavených dopisů.

Stěžejní část expozice je věnována Darwinově pětileté plavbě kolem světa. Prostorová dioramata přibližují dva biotopy, které měly pro vědecké zkoumání mladého přírodovědce zásadní význam: jihoamerický prales a galapážský ostrov s desítkami preparovaných zvířat, včetně želvy sloní, a autentickými zvuky. „Jen pralesní část obsahuje na čtyři desítky druhů zvířat, patnáct druhů živých ryb v akváriu a dvě desítky hlasů ptáků a žab,“ podotkl jeden z autorů výstavy zoolog Miroslav Šebela. Galapážskou faunu si lze navíc prohlížet z výkyvné paluby modelu lodi Beagle, která nenechá diváky na pochybách, proč Darwin většinu plavby trpěl mořskou nemocí.

Nepřehlédnutelná je mimochodem rekonstrukce obřího pásovce glyptodonta, kterého lze porovnat s jeho dnešním následovníkem pásovcem velkým.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...