Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'S diktaturou lze bojovat i zbraněmi.' Politici se zastali Mašínovy skupiny

Přítomní politici, včetně předsedy Senátu Přemysla Sobotky, se zastaly činů Mašínovy skupiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přítomní politici, včetně předsedy Senátu Přemysla Sobotky, se zastaly činů Mašínovy skupiny. | foto: ČTK

PODĚBRADY Milan Paumer byl odvážný a rovný člověk, ač takový postoj znamenal ohrožení života, ocenil kvality člena odbojové skupiny bratří Mašínů premiér Petr Nečas (ODS). Spolu s dalšími politiky, kteří se dnes zúčastnili Paumerova pohřbu, jednohlasně odmítl zpochybňování činnosti těchto odbojářů v 50. letech.

"Nikdo nemá právo soudit, zda skupina volila správné, nebo nesprávné prostředky," uvedl Nečas. Poukázal na to, že lidé se rodí svobodní. "Máme právo bojovat se zotročením všemi prostředky," zdůraznil premiér. Pochybnosti některých lidí označil za nesprávné a nespravedlivé.

Premiér Nečas se zastal Mašínovy skupiny:

"Máme právo bojovat se zotročením všemi prostředky."

Pokud se působení odbojové skupiny proti komunismu zpochybní, podle Nečase se zpochybní hodnota všech ostatních odbojů. "Komunismus vyhlásil válku vlastním občanům," podotkl předseda vlády.

Příslovečný poslední soud podle Nečase nepřísluší nikomu. Je přesvědčen o tom, že Paumer před božím soudem obstojí.

Zbraň proti diktatuře

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) řekl, že lidé zapomínají, že skupina bratří Mašínů působila za studené války. "Za takové situace měli ti nejstatečnější právo zvednout zbraň proti diktatuře," zdůraznil Sobotka.

K tématu:

"Myslím, že máme vzdát hold účastníkům třetího odboje," komentoval svou účast ministr obrany Alexandr Vondra.

Podle ministra vnitra a předsedy VV Radka Johna byl takzvaný třetí odboj, tedy odpor proti komunistické moci po roce 1948, správný. "Stát byl neslušný, nutil lidi, aby dělali to, co by jinak nedělali," řekl. Má prý hluboký respekt k lidem, kteří byli odvážní.

Paumer, bratr Mašínů

Se slzami v očích četla poselství Josefa a Ctirada Mašínových dcera Josefa Mašína Sandra. Mašínové psali o věrném přátelství a o Paumerovi jako svém bratru.

Vystoupila i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, vojenský historik Eduard Stehlík a za rodinu synovec Ctirad Paumer.

Po obřadu zazněly salvy, které obstarali příznivci vojenské historie. Rakev s Paumerovými ostatky odvezla kolona historických vojenských vozidel. Paumer zemřel po těžké nemoci 22. července v Praze ve věku 79 let.

Anketa

Jak hodnotíte odboj bratrů Mašínů a Milana Paumera?

Měli na něj právo. Bojovali proti zločinnému režimu 17625
Mohli bojovat, ale neměli zabíjet 2688
Chovali se jako teroristé 11765
Nedokážu posoudit 747
,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!