Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S dovoláním Ďuričko neuspěl, zřejmě podá ústavní stížnost

Česko

  11:27
BRNO - Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička, který byl za vraždu Václava Kočky mladšího odsouzen k 12,5 roku vězení. Potvrdil to mluvčí NS Petr Knötig. Trest tak definitivně platí. Ďuričkovi zbývá možnost podat ústavní stížnost.

Bohumír Ďuričko foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"Ústavní stížnost pravděpodobně podáme, mám pocit, že klient chce bojovat," řekl Ďuričkův advokát Jan Červenka. O argumentaci stížnosti zatím hovořit nechtěl. "Zatím jsem o tom do detailu nepřemýšlel, na zpracování máme dva měsíce," uvedl Červenka.

V dovolání Ďuričkův obhájce navrhoval Nejvyššímu soudu, aby zrušil rozhodnutí Vrchního soudu i Městského soudu v Praze a nařídil prvoinstančnímu senátu případ znovu projednat. Argumentace dovolání se točila kolem nutné obrany. Ďuričko tvrdil, že střelbou pouze odvracel útok. Nadále trvá na tom, že nešlo o úkladnou vraždu, uvedl Červenka.

Právní zástupce pozůstalých po Kočkovi Josef Lžičař už v úterý řekl, že by jej jakékoliv jiné rozhodnutí Nejvyššího soudu překvapilo. Zároveň poukázal na to, že v dovolacím řízení před NS již pozůstalí nemají práva účastníků řízení.

Tragická událost se stala předloni 9. října kolem 23:10 v pražské restauraci Monarch po křtu a autogramiádě knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Ďuričko a Kočka mladší se tehdy dostali do roztržky, při které Kočka mladší podle pravomocného verdiktu hoteliéra nejméně jednou udeřil do obličeje.

Ďuričko pak podle soudů vytáhl od pasu zbraň, namířil na svého protivníka a v úmyslu jej připravit o život na něho třikrát vystřelil z bezprostřední vzdálenosti. Každý z výstřelů byl smrtelný.

Soudy Ďurička poslaly do nejpřísnějšího typu vězení - do věznice se zvýšenou ostrahou. Nejbližším příbuzným zastřeleného muže má podle pravomocného rozsudku zaplatit odškodné.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat