Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S epopejí mohou být potíže

Česko

Slovanská epopej – Slavné dílo má být konečně vystaveno v Praze

PRAHA Hlavní město riskuje, že časem přijde o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Podle některých právníků taková situace hrozí v případě, že Praha pro epopej do dvou let nepostaví nový výstavní pavilon. To je totiž jedna z podmínek darovací smlouvy, podle níž Mucha (1860–1939) dílo odkázal Praze s podmínkou, že pro ni postaví pavilon. To se nikdy nestalo a blíží se sedmdesátiletá lhůta od smrti autora, která obecně platí jako limitující v případě autorských práv.

Hlavní město se už před čtyřmi roky zavázalo, že pro ni postaví novou galerii na Výstavišti. Jenže autoři návrhu nového pavilonu tvrdí, že se nemusí podařit slib naplnit.

Realizace stavby se prý oddaluje a hrozba ztráty epopeje tak narůstá. „Stavební řízení bylo přerušeno. Obávám se investičních zájmů Incheby, která je dlouhodobým nájemcem Výstaviště a má s ním vlastní plány,“ tvrdí architekt Jindřich Smetana, který s Tomášem Kuklíkem pavilon pro epopej navrhl.

Incheba podle něho koncem loňského roku nečekaně uvedla, že s domem nesouhlasí.

Pokud stavební úřad řízení zastaví, o povolení se bude muset žádat znovu. Termín dostavby v roce 2010 by pak byl ohrožen. Podle městského radního pro kulturu Milana Richtra dům stát bude. „Inchebě ustupovat nechci a nebudu,“ říká Richter.

Podstata sporu je podle něj ve vizuálním pojetí navrženého pavilonu. Mucha maloval cyklus Slovanská epopej osmnáct let (od roku 1911). Jde o cyklus dvaceti pláten, které oslavují historii Čechů a Slovanů, ale zobrazují i jejich mýty, například o praotci Čechovi. Obrazy jsou tak velké, že celkem zabírají rozlohu 64 metrů čtverečních, tedy menšího hokejového stadionu. Každý obraz měří přes 6 metrů, šířka dosahuje téměř 9 metrů.

Mucha si pro ně představoval pavilon v jakémsi romantickém duchu, který by se blížil historizujícím architektonickým stylům. Architekti Smetana s Kuklíkem ale navrhli moderní, takřka asketický dům, který vypadá jako krabička od sirek postavená na bok. Má stát přibližně 170 milionů korun.

Spěch kolem stavby ale nyní vzbudily zejména právní aspekty případu. Podle některých právních analýz se může stát, že pokud město nepostaví pavilon do sedmdesáti let od smrti Muchy, o dílo přijde. Cyklus, který už desítky let místo Prahy zdobí zámek v Moravském Krumlově, by pak připadl Muchově rodině.

Zda takové nebezpečí reálně hrozí, nevědí s jistotou ani právníci. „Naše kancelář vypracovala právní stanovisko v této věci, ale jsem vázán povinností mlčenlivosti,“ sdělil advokát Jan Mikš z právní kanceláře Mikš&Suk. Připustil, že jednoznačný právní názor na tento problém neexistuje, pražský magistrát je si nebezpečí vědom. „Právníci o tom vedou diskusi, tak raději přeneseme epopej co nejdříve do Prahy,“ říká Richter. Nejdříve do nějaké už existující stavby na Výstavišti, později do nového pavilonu.

***

„Obávám se investičních zájmů Incheby, která má s Výstavištěm vlastní plány,“ říká architekt

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...