7. března 2013 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S guvernérem ČNB odmítá Klaus euro i slaví narozeniny

Na křestu knihy Petra Hájka 'Václav Klaus narovinu' zazpívala zpěvačka Lucie Bílá. Klaus tehdy slavil šedesátiny, takže volba padla na píseň 'Happy Birthday To You' | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na křestu knihy Petra Hájka 'Václav Klaus narovinu' zazpívala zpěvačka Lucie Bílá. Klaus tehdy slavil šedesátiny, takže volba padla na píseň 'Happy Birthday To You' | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Politici, podnikatelé, ale i sportovci nebo hvězda showbyznysu. Okruh přátel Václava Klause je pestrý.

Například tenisovým partnerem byl pro prezidenta bývalý profesionální hráč Vladislav Šavrda. Ze stejného prostředí pochází i další Klausovo přátelství – s majitelem pražského sportovního centra Erpet Václavem Petrem. Trojice se podle MF DNES pravidelně scházela u piva.

Staří známí z politiky: Macek a Benešová

Když prezident před dvěma lety slavil 70. narozeniny, přišli mu z politiků pogratulovat europoslanci Jan Zahradil, Ivo Strejček a Hynek Fajmon nebo senátor Jiří Oberfalzer (všichni ODS). Na oslavě nechyběl ani někdejší místopředseda ODS Miroslav Macek nebo bývalá šéfka Senátu Libuše Benešová.

A přišel také Miloš Zeman... Blízko k prezidentovi má také řada euroskeptiků. Například šéfka Suverenity Jana Bobošíková, předseda Svobodných Petr Mach nebo Michal Semín z Akce D. O. S. T.

Mezi Klausovy přátele lze počítat i jeho hradní spolupracovníky, tajemníka Ladislava Jakla nebo vicekancléře Petra Hájka. Z podnikatelů měl k prezidentovi blízko Karel Muzikář, častým spolucestujícím na jeho zahraničních cestách byl pak šéf Vítkovic Jan Světlík.

Věrná Lucka

Jako ekonom se Klaus přátelil také s kolegy z branže. Některé z názorově blízkých dosadil do vedení ČNB. Narozeniny s ním slavil například guvernér Miroslav Singer, jehož s prezidentem pojí „neláska“ k euru, nebo členové bankovní rady Kamil Janáček, Vladimír Tomšík, Eva Zamrazilová.

K hlavě státu má blízko i zpěvačka Lucie Bílá. Ona byla také jednou z hvězd, které v neděli vystoupily na prezidentově jazzovém večírku na rozloučenou. Stejně jako pianista Emil Viklický.

kalJan Kálal

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.