Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S helikoptérou dopadám na nohy. Ráda bych to zopakovala i na olympiádě.

Česko

Na olympiádě v Turíně před třemi lety skončila šestá, když ji o medaili připravila snad jen nepřízeň rozhodčích. Ve Vancouveru 2010 hodlá akrobatická lyžařka Nikola Sudová (27) tuto křivdu napravit.

PRAHA Do zimní olympiády v Kanadě chybí půl roku, ale boulařka už delší čas piluje riskantní skok, tzv. dvojitou helikoptéru. Podobný risk vynesl v roce 2002 Alešovi Valentovi zlato a nehynoucí slávu.

* Helikoptéra je už delší čas vaším parádním skokem. Bude jím i dvojitá helikoptéra, kterou jste dosud nepoužila?

- To teď nevím, i když dvojná helikoptéra do vody mi jde na přípravě ve Štítech dobře a dopadám na nohy. V tomto směru je to o sto procent lepší ve všech skocích. Neznamená to ale, že „dvojnou“ předvedu na olympiádě za každou cenu.

* Na čem to záleží?

Na tom, co budou skákat ostatní holky. Někdy je lepší ukázat jednodušší skok v lepším provedení než za každou cenu obtížný skok provedený jen průměrně. Ale určitě je dobré mít ho v rezervě.

* Jaký je vůbec rozdíl mezi skákáním do vody a na sněhu?

- Hmota při odrazu neuhne, sníh ano. A při dopadech na vodu víte, že to nebude bolet, ale na sněhu, když dopadnete špatně, to bolí vždycky.

* Na konci sezony, v níž jste na mistrovství světa v Japonsku získala bronz, to vypadalo, že budete muset na operaci s kolenem. Jak to dopadlo?

- Nakonec jsem nemusela, Pan docent Kolář zhodnotil, že chyba v menisku sice je, ale ne na operaci. Vymyslel určité cviky, abych kolena svalově posílila, a zatím je to v pořádku, musím to zaklepat. (úsměv)

* Jak dlouho vám cvičení zabere?

- Nic strašného, cvičím třikrát denně deset minut - je to spíš o hlavě, je třeba na cviky myslet.

* S tréninkem jste začala v květnu po povinné praxi, kterou jste absolvovala coby studentka pedagogiky za základní škole v Jablonci. Jaké to bylo?

- Na druhém stupni základní školy jsem tři týdny učila tělocvik a zeměpis a abych řekla pravdu, nevím, jestli někdy budu učit.

* Vyskytl se nějaký problém?

- Se šestou třídou nebyly nejmenší potíže, ale s devátou... Nemyslím, že to bylo proto, že by mě poznali, ale zaujmout deváťáky je zkrátka asi přece jen složitější. Zkuste si to někdy...! (smích) Vlastníte i stříbro z MS v roce 2005 - můžete mít pro Vancouver jiné než medailové cíle?

To je pravda, párkrát už jsem stála na stupních i při závodech Světového poháru. (šestnáctkrát - pozn.)

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!