Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S helikoptérou dopadám na nohy. Ráda bych to zopakovala i na olympiádě.

Česko

Na olympiádě v Turíně před třemi lety skončila šestá, když ji o medaili připravila snad jen nepřízeň rozhodčích. Ve Vancouveru 2010 hodlá akrobatická lyžařka Nikola Sudová (27) tuto křivdu napravit.

PRAHA Do zimní olympiády v Kanadě chybí půl roku, ale boulařka už delší čas piluje riskantní skok, tzv. dvojitou helikoptéru. Podobný risk vynesl v roce 2002 Alešovi Valentovi zlato a nehynoucí slávu.

* Helikoptéra je už delší čas vaším parádním skokem. Bude jím i dvojitá helikoptéra, kterou jste dosud nepoužila?

- To teď nevím, i když dvojná helikoptéra do vody mi jde na přípravě ve Štítech dobře a dopadám na nohy. V tomto směru je to o sto procent lepší ve všech skocích. Neznamená to ale, že „dvojnou“ předvedu na olympiádě za každou cenu.

* Na čem to záleží?

Na tom, co budou skákat ostatní holky. Někdy je lepší ukázat jednodušší skok v lepším provedení než za každou cenu obtížný skok provedený jen průměrně. Ale určitě je dobré mít ho v rezervě.

* Jaký je vůbec rozdíl mezi skákáním do vody a na sněhu?

- Hmota při odrazu neuhne, sníh ano. A při dopadech na vodu víte, že to nebude bolet, ale na sněhu, když dopadnete špatně, to bolí vždycky.

* Na konci sezony, v níž jste na mistrovství světa v Japonsku získala bronz, to vypadalo, že budete muset na operaci s kolenem. Jak to dopadlo?

- Nakonec jsem nemusela, Pan docent Kolář zhodnotil, že chyba v menisku sice je, ale ne na operaci. Vymyslel určité cviky, abych kolena svalově posílila, a zatím je to v pořádku, musím to zaklepat. (úsměv)

* Jak dlouho vám cvičení zabere?

- Nic strašného, cvičím třikrát denně deset minut - je to spíš o hlavě, je třeba na cviky myslet.

* S tréninkem jste začala v květnu po povinné praxi, kterou jste absolvovala coby studentka pedagogiky za základní škole v Jablonci. Jaké to bylo?

- Na druhém stupni základní školy jsem tři týdny učila tělocvik a zeměpis a abych řekla pravdu, nevím, jestli někdy budu učit.

* Vyskytl se nějaký problém?

- Se šestou třídou nebyly nejmenší potíže, ale s devátou... Nemyslím, že to bylo proto, že by mě poznali, ale zaujmout deváťáky je zkrátka asi přece jen složitější. Zkuste si to někdy...! (smích) Vlastníte i stříbro z MS v roce 2005 - můžete mít pro Vancouver jiné než medailové cíle?

To je pravda, párkrát už jsem stála na stupních i při závodech Světového poháru. (šestnáctkrát - pozn.)

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...