Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

S kapacitou lůžek jsme na maximu, říká Blatného náměstek Černý. Vysvětluje, proč nelze využít polní nemocnici

Náměstek ministra zdravotnictví a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý (uprostřed). Za ním exministři zdravotnictví Adam Vojtěch a Roman Prymula. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Praha - Zatím ani jednou v průběhu pandemie neklesla rezervní kapacita lůžek intenzivní péče v Česku pod hranici 18 procent, s nástupem nakažlivějších mutací viru se to však může měnit. „Zmíněnou mutaci u nás máme a dle mého názoru nezáleží na tom, nakolik je teď rozšířená, za nedlouho beztak nejspíš bude převažovat,“ říká Vladimír Černý, náměstek ministra zdravotnictví a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Lidovky.cz: Znepokojily vás zkazky o tom, že v chebské nemocnici bylo kvůli akutnímu nedostatku lůžek intenzivní péče potřeba vybírat pacienty, kteří se dostanou na přístroje? Na začátku ledna to na sociálních sítích líčil primář tamního interního oddělení Stanislav Adamec, tehdy napsal, že „bylo nutné selektovat pacienty, které na intenzivní péči dáme a které necháme na standardním oddělení prakticky umírat na těžký covidový zápal plic“. Lůžek máme v zemi přece dostatek, je to tak?
Záleží na tom, čemu říkáte dostatek. Musíme hovořit o takzvaných funkčních lůžkách, tedy o těch, jež jsou provozuschopná z hlediska personální vybavenosti. Právě chybějící personál je to, co nakonec určuje faktickou kapacitu nemocnic.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat