Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Václav Klaus oslavil 78. narozeniny. Od Zemana dostal dýmku

Česko

  19:28
PRAHA - Bývalý prezident ve středu v zámečku na Hanspaulce oslavil 78. narozeniny. Připomněl si ale i další významné jubileum. ,,Václav Klaus dnes slaví 30. narozeniny jako veřejně činná osoba, za tu dobu u nás nebylo významnější události, která by nebyla spojena s jeho jménem,” poznamenal ve svém projevu Jiří Weigl, někdejší Klausův kancléř a současný ředitel Institutu Václava Klause.

Bývalý a současný prezident si na oslavě narozenin přiťukli pivem. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Narozeninová oslava byla připomínkou devadesátých let. Alespoň co se týče složení hostů. Mezi nimi převažovali právě bývalí politici a aktéři společenského života v době Klausova vrcholu. Zavítal na ni například hudební skladatel Ondřej Hejma, ekonom Miroslav Ševčík, otec kuponové privatizace Dušan Tříska či moderátorka Jana Bobošíková.

Exprezident Klaus oslavil 78. narozeniny na zámečku na pražské Hanspaulce.
Dar exprezidentovi přinesl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou, dříve...

Na devadesátá léta a dobu minulou vzpomínali i řečníci. „Spousta lidí se snaží přepsat historii a přivlastnit si cizí úspěchy. Nenechme si vzít 90. léta,” apeloval na přítomné Weigl. Klaus poté připomněl, že od doby svého působení v politice slaví své narozeniny veřejně a v zámečku na Hanspaulce již po sedmé.

„Já se pořád stejně opakuji, vedu pořád stejný souboj, se stejnými lidmi,” pronesl s tím, že od něj účastníci neuslyší nic nového. Nakonec se ale přeci jen vyjádřil k současnému dění. „Byl jsem v Kremlu na státní večeři jen jednou a byl tam se mnou pan Kalousek,” komentoval twitterové obvinění Miroslava Kalouska z toho, že je ruský agent.

Zeman přinesl oslavenci dýmku

Na akci dorazil již tradičně také současný prezident. Zeman přinesl Klausovi dýmku s dovětkem, že ji dává kuřákům i nekuřákům. Ve svém projevu Klausovi připomněl rok 1999, kdy proti jejich opoziční smlouvě byla demonstrace v rámci akce „Děkujeme, odejděte”, na které po roce již místo avizovaných davů přišlo prý pouze 200 demonstrantů.

Filipínka, teď Ruska. Kosmopolité chtějí zlikvidovat hranice mezi státy a národy, stěžoval si Klaus z paluby výletní lodi

„Jsou tři druhy demonstrací. První jsou neužitečné. Ty probíhají teď. Druhé jsou užitečné, jako ty v roce 1989. A pak jsou škodlivé, jako byla ta v únoru 1948, kdy nemocný Edvard Beneš podlehl nátlaku. Já jsem ale až na bolavé nohy naprosto v pořádku,” zmínil ve svém projevu.

Oslavu provázel silný déšť. Ten vytvářel surrealistické momenty. Jako Ladislava Jakla, který poslouchal Klausův projev osamocený uprostřed nádvoří na dešti, zatímco ostatní byli pod stany. Nebo bývalého prezidenta popocházejícího samotného s deštníkem v prudkém lijáku mezi jednotlivými stany.

Autor: