Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
19. června 2019 19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Václav Klaus oslavil 78. narozeniny. Od Zemana dostal dýmku

Bývalý a současný prezident si na oslavě narozenin přiťukli pivem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý a současný prezident si na oslavě narozenin přiťukli pivem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Bývalý prezident ve středu v zámečku na Hanspaulce oslavil 78. narozeniny. Připomněl si ale i další významné jubileum. ,,Václav Klaus dnes slaví 30. narozeniny jako veřejně činná osoba, za tu dobu u nás nebylo významnější události, která by nebyla spojena s jeho jménem,” poznamenal ve svém projevu Jiří Weigl, někdejší Klausův kancléř a současný ředitel Institutu Václava Klause.

Narozeninová oslava byla připomínkou devadesátých let. Alespoň co se týče složení hostů. Mezi nimi převažovali právě bývalí politici a aktéři společenského života v době Klausova vrcholu. Zavítal na ni například hudební skladatel Ondřej Hejma, ekonom Miroslav Ševčík, otec kuponové privatizace Dušan Tříska či moderátorka Jana Bobošíková.

Exprezident Klaus oslavil 78. narozeniny na zámečku na pražské Hanspaulce.
Dar exprezidentovi přinesl i bývalý premiér Petr Nečas s manželkou Janou, dříve...

Na devadesátá léta a dobu minulou vzpomínali i řečníci. „Spousta lidí se snaží přepsat historii a přivlastnit si cizí úspěchy. Nenechme si vzít 90. léta,” apeloval na přítomné Weigl. Klaus poté připomněl, že od doby svého působení v politice slaví své narozeniny veřejně a v zámečku na Hanspaulce již po sedmé.

„Já se pořád stejně opakuji, vedu pořád stejný souboj, se stejnými lidmi,” pronesl s tím, že od něj účastníci neuslyší nic nového. Nakonec se ale přeci jen vyjádřil k současnému dění. „Byl jsem v Kremlu na státní večeři jen jednou a byl tam se mnou pan Kalousek,” komentoval twitterové obvinění Miroslava Kalouska z toho, že je ruský agent.

Zeman přinesl oslavenci dýmku

Na akci dorazil již tradičně také současný prezident. Zeman přinesl Klausovi dýmku s dovětkem, že ji dává kuřákům i nekuřákům. Ve svém projevu Klausovi připomněl rok 1999, kdy proti jejich opoziční smlouvě byla demonstrace v rámci akce „Děkujeme, odejděte”, na které po roce již místo avizovaných davů přišlo prý pouze 200 demonstrantů.

„Jsou tři druhy demonstrací. První jsou neužitečné. Ty probíhají teď. Druhé jsou užitečné, jako ty v roce 1989. A pak jsou škodlivé, jako byla ta v únoru 1948, kdy nemocný Edvard Beneš podlehl nátlaku. Já jsem ale až na bolavé nohy naprosto v pořádku,” zmínil ve svém projevu.

Oslavu provázel silný déšť. Ten vytvářel surrealistické momenty. Jako Ladislava Jakla, který poslouchal Klausův projev osamocený uprostřed nádvoří na dešti, zatímco ostatní byli pod stany. Nebo bývalého prezidenta popocházejícího samotného s deštníkem v prudkém lijáku mezi jednotlivými stany.

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...