Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Krausíkem si nepomáháme

Česko

říká skikrosař Stanley Hayer, který od minulé sezony závodí znovu za rodnou Kanadu

ST. JOHANN (od zpravodaje LN v Rakousku) Čechokanaďan Stanley Hayer (35) nenakoukl do skikrosové sezony podle svého gusta. Muž, který před dvěma roky vyjel Česku na mistrovství světa ve skikrosu stříbro, začátkem týdne, pro změnu coby člen kanadského týmu, skončil svoji pouť v úvodním podniku Světového poháru již v osmifinále. V hotelu Kitzbühler Horn v rakouském St. Johannu se zamýšlel nad tím, proč mu nakročení do sezony příliš nevyšlo, ale také, proč před dvěma roky začal znovu závodit za Kanadu.

* LN Proč jste v premiéře SP vypadl již v osmifinálové jízdě?

Pořadatelé vyrobili čistě ledovou trať a lyže mně po ní neklouzaly, jak by měly. Jistě, mohl jsem třeba při závodě někoho přivřít, ale to by nebylo sportovní. Navíc do mě před posledním skokem strčil Němec Wölfl a já byl rád, že jsem vůbec dojel do cíle.

* LN Co je lepší, závodit za Česko, anebo za Kanadu?

Nevím, jestli to můžu říct, ale radši bych závodil za Česko.

* LN Proč?

Kanadský tým je výbornej, máme dobrý lidi, všechno co potřebujeme. Ale v Čechách máte větší a jednodušší možnost navázat vztahy se sponzory. Já mám třeba brýle Uvex, ani toho chlapa neznám...

* LN Kdo vás při vašem rozhodování, zda pokračovat v Česku, anebo odejít do Kanady, ovlivnil?

Jeden člověk, ke kterému mám velký respekt, se mě zeptal, jestli bych se nechtěl vrátit. Znám ho od svých patnácti let. Kdyby mě oslovil někdo jiný, zůstal bych v Česku.

* LNV čem se obě reprezentace nejvíc liší?

V Kanadě je to zkrátka jiný. Jste v týmu a musíte dělat, co ostatní říkají. To se mi moc nelíbí. V Česku jsem si mohl vybrat, s kým chci trénovat, nemusel jsem se třeba dívat na někoho, kdo se mi nezdál. Mohl jsem si vyjet na závody i sám.

* LN Až se snad zdá, jako byste svého rozhodnutí trochu litoval...

No, teď nevím, kdo si tenhle rozhovor přečte... Myslím, že by Tomáš Kraus potřeboval ještě jednoho kamaráda do týmu. Šáfa (Zdeněk Šafář) je dobrej, ale jezdí okolo dvacítky. Uvidíme, jestli Tomáš pozná, že tam už nejsem. Trochu mi chybí také hokejová atmosféra z českých zimáků. Chodí se tam na hokej s bubny, pořád se fandí. V Americe, když dá někdo gól, lidi zahučí - Yeah! a pak se zase sedí... Jo, a trochu taky v Calgary, kde žiju s přítelkyní z Prahy, postrádám pražské kavárny.

* LN Co se vám v Česku nelíbilo?

Třeba jsem tam jedné firmě složil peníze jako zálohu na byt. Slíbila, že mi je vrátí, když něco ze smlouvy nesplní. Cosi nesplnila a 150 tisíc mi nevrátila. Takové lidi potkáváte v Česku bohužel často.

* LN Máte v kanadském týmu kamarády?

Docela jo, třeba s Bradym Lemanem si voláme, i když nejsme na závodech. Trénujeme spolu starty, chodíme do posilovny. S Krausíkem jsme se vídávali jen na závodech, to je fakt.

* LN Jaký máte s Krausem vztah?

Jsme kamarádi a možná ještě lepší než dřív, když jsme jezdili za jeden tým. Občas se po závodě potkáme v hospodě, jsme v pohodě. O závodní trati si ale nevyprávíme.

* LN Před časem Kraus prohlásil, že se vám o olympijské trati ve Vancouveru moc vyprávět nechce. Vy byste mu nějakou fintu pro olympiádu neprozradil?

Ne! On je ale stejný. Každý si musí způsob jízdy promyslet sám. Nemůžeme si v tomhle pomáhat. Pravdou ale je, že bychom ale byli rádi, kdyby Tomáš ve Vancouveru nezávodil (směje se).

* LN S největší pravděpodobností budete za rok Kanadu ve Vancouveru reprezentovat, což by mohl být hodně silný zážitek, ne?

To by bylo úžasný! Vždyť jsem se tam narodil a znám tam spoustu lidí. Dostat se tak ve Vancouveru do finále a rozdat si to tam o zlato s Krausíkem, to by byl zážitek!

***

Kdo je Stanley Hayer

Narozen: 19. 7. 1973

v Edmontonu. Jeho původní

jméno po českých rodičích je

Stanislav Hajer.

Reprezentace: Do roku 1999

závodil za Kanadu, od roku

2001 reprezentoval Česko.

Předloni znovu oblékl dres

Kanady.

Největší úspěchy: Ve skikrosu

získal v roce 2007 stříbro na

MS v Itálii (vyhrál Tomáš

Kraus), v závodech Světového

poháru dojel pětkrát druhý

a čtyřikrát třetí. Dříve se

prosazoval hlavně ve slalomu

a v kombinaci, reprezentoval

Česko na ZOH v roce 2002.

Autor: