7. listopadu 2017 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S kroky Zemana nesouhlasí. Topolánek chce být prezident, co sjednocuje

Mirek Topolánek oznamuje, že bude kandidovat na prezidenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek oznamuje, že bude kandidovat na prezidenta. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Bývalého premiéra Mirka Topolánka motivovaly ke kandidatuře na prezidenta kroky současné hlavy státu Miloše Zemana, se kterými nesouhlasí. Chce být prezidentem, který bude sjednocovat a bude respektovat pravidla.

 Na tiskové konferenci v úterý také vyloučil možnost amnestie pro svého někdejšího blízkého spolupracovníka Marka Dalíka, který byl odsouzen za podvod. Topolánek v souvislosti se svou kandidaturou přeruší činnost ve firmách, které jsou součástí Energetického a průmyslového holdingu.

Topolánek řekl, že si Zemana váží pro jeho dřívější politické působení. Chce, aby byl Zeman v historii zapsán jako premiér, který v roce 1999 dovedl Česko do NATO, a ne jako prezident, který znásilňoval ústavní zvyklosti nebo nadbíhal nedemokratickým velmocím. Za poslední kapku, která ho motivovala ke kandidatuře na prezidenta, označil tiskovou konferenci Zemana s předsedou ANO Andrejem Babišem z minulého týdne, na níž Zeman slíbil Babišovi první i druhý pokus pro sestavení vlády a vyslovil se pro vznik menšinového kabinetu.

Nabízí kompetentnost

Někdejší premiér a předseda ODS prohlásil, že jako prezidentský kandidát nabízí díky svým politickým zkušenostem kompetentnost. Jediným dalším zvažovaným kandidátem kromě Zemana, který má politické zkušenosti, byl podle Topolánka senátor Jaroslav Kubera (ODS), jenž ale nakonec kandidaturu nepodal.

Topolánek říká, že bude kandidovat na prezidenta.
Topolánek hovoří k novinářům na tiskové konferenci.

Topolánek také prohlásil, že by v politických debatách i v prezidentském úřadu dodržoval pravidla a fair play a že netouží po pomstě vůči někdejším oponentům. Řekl, že by se nemstil ani Babišovi, který ho v úterý označil za nejzkorumpovanějšího českého premiéra. Označil se za člověka, který dokáže sjednocovat společnost. Za svou největší výhodu označil to, že se poučil z dřívějších chyb a neopakuje je.

Stíhání Dalíka nezastaví

Vyloučil také možnost amnestie pro Dalíka nebo zastavení jeho stíhání, pokud by byl zvolen prezidentem. S rozsudkem sice nesouhlasí, ale respektuje ho. Institut amnestie je podle něj určen jen pro těžce nemocné osoby, což Dalík není.

Topolánek prohlásil, že založil transparentní účet, na kterém zatím je 100.000 korun, které tam vložil sám. Předem poděkoval případným sponzorům a prohlásil, že bude přijímat pouze transparentní dary. Mluvčí EPH Daniel Častvaj v úterý vyloučil, že by holding byl hlavním nebo významným zdrojem financování nákladů kampaně.

Topolánek dosud působil jako člen představenstva monopolního slovenského přepravce plynu Eustream a jako předseda dozorčí rady Elektrárny Opatovice, které jsou součástí EPH. Častvaj oznámil, že Topolánek výkon těchto funkcí pozastavil.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz