LN včera srovnaly situaci na pěti místech, kde v Brně nejčastěji dovolené končí nebo začínají. Výsledek? K dopravě na tři místa je lepší využít hromadnou dopravu, na dvě automobil. A v brzké době žádná změna k lepšímu nenastane.
Brněnské letiště: autem
Po otevření nového odbavovacího terminálu není u letiště problém s parkovacími místy, obvykle lze alespoň nějaké najít. „Auta mají prvních deset minut v areálu zdarma, za první půlhodinu parkování zaplatí dvacet korun,“ říká předseda představenstva letiště Jiří Filip. Denní parkování stojí 250 korun za první a 150 za každý další den.
Autobus mezi letištěm a hlavním nádražím jezdí každé půl hodiny, většina spojů je dokonce bezbariérových. Lidé, kteří přilétnou po půlnoci, se už na něj spolehnout nemohou – první jede až po půl páté ráno. Posílení by si musela objednat radnice, a ta to zatím neudělala.
Janáčkovo divadlo: MHD
U Bohémy, restaurace v přízemí Janáčkova divadla, už roky začíná mnoho zájezdů. Jenomže zaparkovat v okolí s autem je potíž, parkoviště podél ulice bývá tradičně obsazené. Lepší je proto využít tramvají. Ty po většinu dne zastavují několik set metrů daleko, od 18 do 23 hodin však mají i zastávku u divadla. „Je dobře, že ji obnovili. Jednu dobu tu nebyla, teď jsem ráda, že je zpět,“ hodnotí Brňanka Kamila Králová. Prostor je po opravě, žádné změny tedy nelze čekat.
Nádraží Zvonařka: autem
Z autobusového nádraží Zvonařka jezdí na dovolenou většinou jen ti, kteří vyrážejí linkovými autobusy. Od zastávek dopravy to pro ně ale znamená zdolat buď komplikovaný systém nadchodů nebo přejít komplikovanou silnici. A parkování v okolí není jednoduché. Mohou využít parkoviště v obchodním centru Vaňkovka nebo za dvacet korun za hodinu zastavit přímo u autobusového nádraží. Včera bylo parkoviště poloprázdné. Podle obsluhy lidé parkují i na protější Trnité ulici, což ale není vhodné. „Policie se tu otáčí až dvakrát denně,“ svěřil se muž vybírající poplatky.
Zlepšení dopravní situace u Zvonařky připadá v úvahu až po přestavbě Jižního centra.
Vlakové nádraží: MHD
Jet k vlakovému nádraží autem je hra s jasným výsledkem. Před budovou není možné zastavit, nejbližší parkoviště je u obchodního domu Tesco nebo ve Vaňkovce a odtud je třeba i s kufry zdolat schody. „Problémy máme skoro vždycky, když vezeme děti na sraz oddílu na hlavní nádraží. Se zavazadly a sportovní výstrojí se trmácíme kus cesty,“ popisuje své zkušenosti Karel Veselý. „Vzhledem k provozu nebývá možné ani jen přibrzdit a vysadit je před vchodem do nádraží. Věci by dcera stejně ani nepobrala,“ dodal.
Nevýhodou je, že některé noční vlaky přijíždějí až po pravidelných rozjezdech městské dopravy. Také tady zlepšení připadá v úvahu až po přestavbě nádraží.
Nádraží Grand: MHD
Kdysi hlavní brněnské autobusové nádraží, dnes místo, kde zastavují linky do Prahy a zájezdové autobusy. A také místo, kde je přestup nejvhodnější – několik desítek metrů odtud je i hlavní přestupní terminál brněnské dopravy u hlavního nádraží. Na někdejší odstavné ploše je i městské placené parkoviště. Terminál u Grandu má ale také nejhorší vyhlídky: v budoucnu by se v souvislosti se zástavbou navazujících pozemků měl změnit v oddychovou zónu, doprava by v něm měla radikálně ustoupit.
17. září 2007 12:30
BRNO -
Je to hořký začátek a kyselý konec dovolené pro velkou část Brňanů: způsob, jak dopravit sebe i hromady kufrů na místo odjezdu a vrátit se s nimi domů. Za dlouhé roky se na situaci nic nezlepšilo, ideální místo stále chybí.