Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

S lékaři v první linii. Připadám si jako ve skafandru a bojuji sám se sebou, popisuje fotograf realitu na Bulovce

Lékaři z Nemocnice na Bulovce nosí speciální ochranné obleky. foto:  Dan Materna, MAFRA

Reportáž
Praha - Ta nejpřísnější ochrana. Záchrana životů. A horko jako ve skafandru. Fotoreportér Dan Materna vyrazil na urgentní příjem pražské Nemocnice Na Bulovce a pořídil ojedinělé snímky jednoho z nejvytíženějších zdravotnických oddělení současnosti.
  5:00

Je to více než měsíc, co se téměř zastavil chod země. Jedním z mála míst, kde vládne nepřetržitý ruch, jsou nemocnice, zvláště ta oddělení, kam přijímají pacienty s novou nemocí covid-19. Rozhodl jsem se vyrazit na fotoreportáž do té, která 1. března přijala první dva nemocné a od té doby jede nonstop.

Vedení pražské Nemocnice Na Bulovce mi vychází vstříc a povoluje mi udělat fotoreportáž z míst, kde leží pacienti s nejtěžším průběhem onemocnění covid-19. Jsem „přidělen“ do oddělení urgentního příjmu, které je jako mnohá další v řadě nemocnic po celé České republice přestavěno na resuscitační stanici ARO pro pacienty s koronavirem. Ujímá se mě vedoucí celého oddělení Svatopluk Žáček, vlastně taková vrchní sestra.

Lékaři se oblékají od speciálních ochranných obleků.
Lékařka vyšetřuje pacienta na JIP, který se nakazil koronavirem.

Nejdříve vejdeme do šatny, kde ze sebe sundávám veškeré civilní oblečení a oblékám bílé lékařské kalhoty a blůzu. Vybaven dvěma fotoaparáty, jedním se širokoúhlým objektivem, druhým se zoomem 70–200 mm, kvapně odcházím o patro výš. Ocitáme se přede dveřmi s hrůzostrašným nápisem jako z hollywoodského trháku: Caution – potential biohazard present (Pozor – přítomnost potenciálně nebezpečného biologického materiálu).

V rychlosti ještě řešíme, jakým způsobem fototechniku vydezinfikujeme, a pak se oblékáme do ochranných prostředků. Fasuju bílou kombinézu s kapucí. Konce rukávů drží dvoje rukavice, jedna pod a jedna nad. Pod kapuci přijde ještě průhledná čepice. Přes respirátor dostávám roušku a přes tvář průhledný štít. Dolní konec nohavic mi kdosi olepuje páskou.

Ministerstvo povolilo používání japonského léku na covid-19. Podávat se smí s informovaným souhlasem pacienta

Všímám si, že lékaři i sestry si vzájemně píšou na bílé overaly jména, přezdívky, jakoukoli identifikaci. „Prostě abychom se uvnitř poznali,“ vysvětlují mi v rychlosti. Čtu jmenovky: Honzíček, Žanet, Kája, Lů. 

Jsem zoufalý, že to nemůžu fotografovat. Bojuji sám se sebou, abych se dobře oblékl, a nechci zdržovat. Zdravotníci se střídají po třech hodinách, a tak si slíbím, že tento moment vyfotím při nástupu další směny.

To už však přichází kritický okamžik – vstupujeme přímo na oddělení k pacientům. V prvních chvílích vůbec nefotím a zvykám si na svůj oblek. Připadám si nemotorný, jako v nějakém vesmírném skafandru. Nejvíc nepříjemné je, že uvnitř se ihned rozhostí nesnesitelné horko. Přes respirátor s rouškou se ale dobře dýchá a naštěstí se nemlží brýle. Zato se mi přes štít z plexiskla před tváří špatně fotí.

Na oddělení leží dva pacienti, oba v umělém spánku, na ventilátorech, napojeni na mnoho dalších přístrojů. Jeden z nich v nejbližších minutách podstoupí chirurgický zákrok – tracheostomii. Fotím a snažím se co nejméně překážet. Vzhledem k zákroku je na oddělení celkem živo. Všichni jsou oblečeni stejně jako já. Přemítám, jak v tom úboru můžou operovat, když i obyčejné fotografování jde obtížně.

Lékařka kontroluje stav pacienta nakaženého koronavirem.

Po asi hodinové operaci odcházím s částí týmu z oddělení a následuje opatrné svlékání ochranných prostředků. Opět se o mě stará skvělý Svatopluk Žáček. Stojíme proti sobě a já zrcadlově kopíruji postup svlékání, abych se vyhnul případné infekci. Dezinfekcí projdou i mé fotoaparáty.

Když opouštím nemocnici, uvažuji, jak zdravotníci vydrží v overalech ty tři hodiny, často i déle. A jakou zátěží na jejich psychiku musí být riziko nakažení, jemuž jsou i přes přísná pravidla denně vystaveni. Mají můj největší obdiv!

Autor: