Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S Mirkem už nikdy nic nevyhrajeme

Pavel Bém | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Václav Klaus by měl za své zvolení určitě na kongresu ODS poděkovat. A myslím, že to udělá, tvrdí Pavel Bém.

* LN Vy si opravdu myslíte, že na kongresu máte šanci?

Jsem přesvědčen, že ODS je vybavena pudem sebezáchovy. Jinak by byla ztracena. Představme si situaci krachujícího podniku. Přichází krizový manažer a má půl roku na to, aby podnik zachránil. Dovedeme si představit, že krizový manažer je totožný s generálním ředitelem podniku, který nese lví podíl zodpovědnosti na krizi? Asi těžko, že.

* LN Podle toho, jak zatím dopadají sněmy ODS, tohle zbytek strany zřejmě nechápe.

Chce-li ODS vyhrát jakékoli další volby, musí se změnit. Už mi přijde jako klišé opakovat slova, jako jsou důvěryhodnost, komunikace... Ale politika není o ničem jiném! Myslet si, že zázračným mávnutím kouzleného proutku bude Mirek Topolánek toto vše dělat, když toho nebyl doposud schopen, je naivní a nezodpovědné. Je možné, že převáží slepá víra v Topolánka a jeho takzvanou reformní vládu. Já dodávám: současná vláda dávno nemá sto jedna poslanců a žádný velký reformní krok už neudělá. Podlehli jsme magickému kouzlu slova reforma. Uvěřili jsme v něj jako v posvátný grál.

* LN Není s kým dělat Modrou šanci. To je jednoduché.

Ale je férové a korektní říci: „Ano, my nemůžeme dělat reformu, protože na to nemáme politickou sílu.“ Prostě místo deklarovaného tvrdého jádra a měkkého obalu - což je citace Topolánka - jsme dělali měkké jádro, které jsme vydávali za tvrdý obal. To je neuvěřitelný nonsens! Politická hloupost!

* LN Jenže co nabízíte vy? Kromě toho, že chcete jednobarevnou menšinovou vládu ODS, o níž Jiří Paroubek až do včerejška prohlašoval, že je to vaše politické sci-fi, jež by rozhodně nepodpořil.

To je strašně jednoduché. Pro mě je klíčový úspěch ODS ve volbách v roce 2010. Nabízím hlubokou změnu ve fungování ODS. Nový předseda ODS se musí hned druhý den po kongresu vydat na rok a půl dlouhou pouť po České republice, mluvit s lidmi na náměstí, v nemocnicích, v podnicích. Musí nejen vysvětlovat, ale i naslouchat.

* LN Takže druhý den po kongresu byste jako nový předseda ODS zahájil předvolební kampaň.

Není možné ji nezahájit! Musíme jít za těmi lidmi.

* LN A mluvíte o situaci, kdy by premiérem zůstal Topolánek?

Ne, teď už mě nezajímá Mirek Topolánek, teď hovořím o svém vidění světa den po kongresu.

* LN Ale vy chcete jezdit po republice a zároveň v té Strakovce někdo sedět musí.

Schválně vám to říkám v této hierarchii priorit. Nejdůležitější není tato vláda, ale život ODS. Dnes spolu nemluvíme. Válcujeme se. Vláda, předseda, vedení rozhoduje -a výkonná rada o tom neví! Neexistuje seriózní diskuse! Dokonce neexistuje ani názorová pluralita! Když někdo řekne odlišný názor, je označen za podivína a v horším případě za nepřítele či dokonce za zrádce!

* LN Jste v ODS brán jako zrádce?

Ne.

* LN Tak u vás názorová pluralita asi je.

Nezapomeňme, že první místopředseda Bém dostal od svého předsedy a od jeho místopředsedů Nečase a Langra nálepku, že svému předsedovi okopává kotníky. Naštěstí okopávač kotníků pro ně ještě není podivínem či zrádcem. Nicméně ta názorová pluralita je dehonestována. A já to považuji za perverzní! Není to přece ničím jiným než tím - v uvozovkách - starým dobrým bolševickým manýrem!

* LN Takže tvrdíte, že Topolánek má bolševické manýry.

Ne.

* LN Nazývejme věci pravými jmény, vždyť jste to před chvílí řekl.

Ne. Nazývám věci jmény, jakými chci. Nebavím se o personifikaci. Říkám, že názorová odlišnost v ODS je potlačována. A řekl jsem, že to připomíná bolševické manýry. Proto v mé hierarchii priorit je na druhém místě změna diskuse v ODS.

* LN Jak chcete udělat tu „hlubokou změnu ve fungování ODS“? Změnou stanov? Aby to zas nebylo jen klišé.

Ale my nežijeme v sociálním inženýrství! Nejsme strana, která by přišla s dirigistickým zásahem a něco nařídila. Tak to možná funguje v KSČM nebo v hlavách sociálních inženýrů v ČSSD. Ale ne v ODS.

* LN Tak jak si tu hlubokou změnu představujete?

To musí samozřejmě začít od hlavy! Tedy od předsedy strany! Ten musí diskutovat v grémiích a nechávat rozhodovat výkonnou radu. Musí diskutovat s členskou základnou třeba i pomocí moderních prostředků. Pomocí internetových diskusí, videokonferencí, pomocí - když to zkarikuji - videoklipů. Změna takového vzorce myšlení i konání někde musí začít. A kde jinde než u předsedy. A teprve tím třetím krokem pro mě je otázka, co s vládou. Tato vláda dnes musí dělat ústupky i vůči ČSSD včetně nabízení funkcí. Je načase položit si otázku, jak velkou cenu za to platíme. Vláda pro mě není posvátné zlaté tele! Byla by, kdyby měla šanci dělat pro tuto zem nezbytné změny. Kdybych si já mohl vybrat -a já si dnes nevybírám -, tak menšinovou vládu ODS.

* LN Co by taková vláda dělala?

Ve sněmovně by získala podporu pro jasně vydefinované priority - předsednictví, radar, elementární dohodu o důchodové reformě...

* LN Ale to by vás čekaly stejné ústupky vůči opozici, jaké kritizujete u Topolánka.

Jako každou vládu. Dokud se nerozdají nové karty, tak to tak bude.

* LN Ale u Topolánka vám to vadí.

Proto musíme přiznat, že tvrdé reformy dělat nebudeme. Proto chci menšinovou vládu ODS. A pokud bychom pro ni nezískali důvěru sněmovny, no tak bychom vládli bez důvěry! Můžeme vládnout v demisi! Vždyť v roce 2006 první vláda Topolánka vládla taky v demisi! A vládla, nebo ne? Čili proč bychom to -samozřejmě po dohodě s prezidentem - nemohli udělat i teď?

* LN Buď popisujete naprosté politické UFO, nebo jste už jednal s Paroubkem. Třetí možnost není.

Jak to?

* LN Hlavním cílem Jiřího Paroubka jsou předčasné volby. Protože by je vyhrál. Navíc ve chvíli, kdy příští rok mají klesnout příjmy nejslabších sociálních skupin...

Jak to víte?

* LN Pokud ČSSD nepomůže reformovat zákon o dani z příjmu zaměstnanců, tak od 1. ledna 2009 kvůli nižším slevám na dani budou mít nejslabší sociální skupiny v peněženkách méně.

Dnes demagogicky tvrdit, že se něco stane s některými příjmovými skupinami, je strašně odvážné. Žádné seriózní politické jednání se nikdy neodehrává, paní redaktorko, jenom na parametru Lisabonská smlouva. Vždy se odehrává v multiparametrické rovině.

* LN Jiří Paroubek jasně říká: „Bez Lisabonu nebude nic.“

No dobře. Ale já se tomu usmívám, protože každá politická dohoda je věcí tvrdosti a schopnosti negociátorů. Ne že bych vítal předčasné volby, ale samozřejmě že si je dokážu představit! To pro mě není tabu! A stejně tak si dovedu představit menšinovou vládu ODS. Anebo že Topolánek dovládne s trojkoaličním projektem. Nic pro mě není posvátnou krávou!

* LN Tedy si umíte představit i menšinovou vládu ODS, kterou by Jiří Paroubek podpořil za slib, že se volby do sněmovny budou konat v termínu evropských voleb.

To považuji za nemožné. Ale dovedu si představit předčasné volby na podzim. Volby se nemůžou konat v době předsednictví. ČR bude středem zájmu všech zahraničních médií. V té době tu nemohou viset jiné billboardy než ty s hvězdičkami EU. Případně než ty, co nabízejí kostičku nerozpustného cukru. Ale když to řeknu ošklivě, politická jednání budou vždy vedena snahou poslanců dosloužit si svůj funkční mandát. Ta tendence zkracování mandátů je extrémně nepopulární.

* LN Souhlasíte tedy se spoluzakladatelem ODS Petrem Havlíkem, který říká: „Devadesát procent delegátů má jasný motiv: zachovejte status quo... Alespoň nám zůstanou ty pozice, alespoň budeme mít šanci dokončit nějaké svoje zájmy, nějaké privatizace.“?

Souhlasím s Petrem Havlíkem v tom, že pro část delegátů ODS bude bližší košile nežli kabát. Ale na druhou stranu v případě menšinové vlády ODS bude prostor pro uplatnění nikoli devíti kvalitních politiků, ale osmnácti! V mých představách o nejbližší budoucnosti je dost a dost příležitostí pro schopné a zkušené politiky.

* LN Takže se nemusí bát, že by zůstali bez funkce.

Hm.

* LN A teď mi řekněte své vládní preference. Jedna, dva, tři.

Na prvním místě je to menšinová vláda ODS. Tečka. Ať už s důvěrou, nebo bez důvěry.

* LN Číslo dvě?

Trojkoaliční projekt.

* LN Trojka?

Předčasné volby.

* LN Už jste s někým jednal? S Klausem? S Paroubkem?

O tom diskutuji s mnoha politiky. Ale já nevytvářím žádnou vládu! Já kandiduji na předsedu ODS! A jsem konfrontován s neskutečnou snahou některých médií a politiků zesměšnit mou schopnost - v případě, že se stanu předsedou ODS - vyjednat slušné podmínky pro vládnutí.

* LN To si děláte sám. V tom videoklipu s Petrem Čtvrtníčkem už vám chyběly jen sobí parohy.

A tím se tomu směji! To je neskutečná demagogie! Je až půvabné, jak málo si média či politici dokážou představit, že tato vláda není zlaté tele. Prostě padne a bude tady vláda jiná! A jestli si někdo myslí, že já se politických jednání o nějaké vládě bojím? Vůbec ne!

* LN Ale pořád mi není jasné, kdo by seděl v té Strakovce. V případě koalice asi Topolánek. Ale v případě jednobarevné vlády?

Standardní typické zjednodušování ze strany médií.

* LN Ne, odpovězte mi.

Ne. To je to poslední, co je důležité!

* LN To teda není. V kontextu finanční krize ne. Vy byste objížděl republiku. Těžko byste u toho řídil vládu.

Jestli to je Petr, nebo Pavel, Mirek, nebo Jarda... Těch alternativ je nekonečné množství.

* LN Jasně, takže Petr Nečas, Pavel Bém, Mirek Topolánek, kdo je Jarda, netuším...

Klíčové je objet celou zemi. S jistotou tedy můžu říct, že premiér by musel být někdo jiný než předseda ODS. Já bych tedy v té vládě nebyl.

* LN Nevadí vám ty tanečky, které prezident Klaus dělal kolem své účasti na kongresu?

S ohledem na to, co se dnes odehrává na ose prezident-vedení ODS, kdy podle mě zaznívají neuvěřitelně tvrdá slova ze strany Mirka Topolánka a Ivana Langra...

* LN Ze strany Václava Klause ne?

...tak se ani nedivím, že zaznívají tvrdá slova i z druhé strany. Ale přece není možné, aby vláda ODS vládla ve válce s Václavem Klausem. To přece nejde!

* LN Ale i to je názorová pluralita. Nedělejte to zlaté tele ani z Václava Klause. Proč by vedení ODS nemohlo říct svůj názor na něj?

Ale něco jiného je říct názor, a něco jiného je vládnout ve válce s Václavem Klausem! Tady se názorová pluralita dostává do roviny osobních útoků.

* LN Spíš bych řekla, že tentokrát má pravdu Topolánek, když říká, že on není ve válce s Klausem, ale Klaus je ve válce s ním.

To si asi musí vyříkat oba pánové. Já nejsem ve válce ani s Václavem Klausem, ani s Mirkem Topolánkem. Ani s Mirkem Topolánkem! Já s Mirkem Topolánkem vedu korektní souboj o budoucí tvář ODS. Nemám jinou šanci. Prostě a jednoduše proto, že nechci, aby se tak jako teď třináct krajů za dva roky zbarvila do oranžovoruda i Praha, kterou já řídím.

* LN Překvapil vás nepříjemně Václav Klaus, když řekl, že by uvítal novou pravicovou stranu?

V zásadě nepřekvapil. Vím, že hledá ukotvení pro subjekt, který by měl jasné vymezení vůči Evropské unii. Přesto to nepovažuji za šťastné. Pokud nová strana bude úspěšná, my přicházíme až o osm procent voličů.

* LN Sobotka a Tluchoř říkají, že by Klaus měl přijet na kongres poděkovat ODS za své zvolení prezidentem. Souhlasíte?

Určitě by měl přijet poděkovat. A já jsem přesvědčen, že přesně to Václav Klaus udělá.

* LN Ještě k vaší budoucnosti. Pakliže neuspějete, budete kandidovat na prvního místopředsedu?

Ne. Ale jsem vděčný ODS, že tak jako se Topolánek po jejích zádech vyšplhal na pozici premiéra, tak já jsem díky ní primátorem. Proto budu dál pracovat jako primátor a předseda pražské ODS.

* LN Ale jelikož nebudete ve vedení ODS, rezignujete tím na tu názorovou pluralitu.

Já stoprocentně vím, že s Mirkem opravdu žádné další volby nevyhrajeme. A i kdybych se rozkrájel, stejně bych jen dostával jednu nálepku za druhou, že jsem okopávač kotníků. A to je nepřijatelné. Pokud neuspěji, nebudu se stahovat. Nebudu to brát jako katastrofu, ale budu smutný, protože uvidím hroznou budoucnost, že i do Prahy přijde oranžovo-rudá tsunami.

* LN Pokud byste se stal předsedou ODS, chcete kandidovat na poslance. Platí to i v případě, že se šéfem ODS nestanete?

To teď neřeším. Volby do sněmovny jsou pro mě tak strašně vzdálené! To neřeším. To neřeším.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...