Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚S mými názory se shoduje tak z 95 procent.‘ Ultrapravicový politik Vandas pochválil Klausovo hnutí Trikolóra

Česko

  5:00
PRAHA - Nové hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího přilákalo pozornost ultrapravicového politika Tomáše Vandase. Shoda je prý veliká, jen czexit mu chybí. Klaus jeho podporu komentovat nechtěl.

Vlevo Václav Klaus mladší, vpravo Tomáš Vandas. foto: Lidovky.cz

Předseda ultrapravicové, až neonacistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas vyjádřil sympatie k­novému hnutí Václava Klause mladšího Trikolóra. „S mými názory se shoduje tak z 95 procent,“ napsal o zveřejněném nástinu programu Klausova hnutí.

Na dotaz LN Vandas potvrdil, že v programech DSSS a Trikolóry vidí ve velkém rozsahu shodu. Problém pro něj představuje jen postoj k Evropské unii.

„V čem se neshodneme, je postoj k setrvání ČR v EU. Já jsem pro tzv. czexit,“ napsal LN Vandas v narážce na snahu o odchod z Unie. Případnou podporu v­nejbližších volbách ale komentovat nechtěl.

„To je předčasná otázka. Uvidíme, jak se bude Trikolóra v následujících měsících profilovat. Každopádně pro začátek moje sympatie má,“ prohlásil předseda DSSS.

Klaus: Bez komentáře

Zakladatel Trikolóry se k podpoře ze strany prominentní postavy ultrapravicové scény nechtěl vůbec vyjadřovat. Na dotaz LN pouze uvedl, že by rád nechal vše na voličích během voleb. Další komentář poskytnout odmítl.

Šéf Dělnické strany Tomáš Vandas.

Nad jeho složitou pozicí se zamyslel politolog z CEVRO Institutu Daniel Kunštát. „Nepochybně je (Klaus) ve velice delikátní situaci. Předpokládám, že stranu podpoří v budoucnu i další lidé, se kterými nebude chtít mít moc společného,“ myslí si Kunštát.

Nečekané tváře u Klausovy Trikolóry. U startu nového hnutí byl i exposlanec ANO Chalupa

Podle něho Klaus mladší totiž určitě nechce obsadit politické pozice, které by mu znemožnily nasávat voliče ze zavedených stran, především ODS, ale i od TOP 09, lidovců či SPD.

Zároveň ale nebude chtít o voliče z krajně pravicových proudů přijít. „Trikolóra možná nebude lovit personálně ve vodách SPD, na voliče, kteří mají ke straně Tomia Okamury blízko, ale jistě cílit bude,“ předpovídá politolog s­tím, že být přímo spojován s ultrapravicovou scénou určitě syn bývalého prezidenta nebude chtít. Bude se prý snažit důrazně vyhnout nálepce antisystémového politika.

Fašizující proudy i populismus

Klausovo nové hnutí se představilo oficiálně začátkem týdne, na svých stránkách má už také první nástřel svého programu. Podle experta na extremismus Jana Charváta z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je tento zatím strohý materiál, často akcentující národovecký aspekt politiky, přirozeně přitažlivý pro politické proudy, které reprezentuje třeba právě Vandas.

‚Přišel čas vrátit tuto zemi lidem.‘ Klaus ml. představil hnutí Trikolóra, jeho otec v něm bude odborným garantem

„Pro fašizující skupiny je program Trikolóry atraktivní hlavně svým důrazem na nacionalismus. Populistům zase mohou padnout do oka výroky Klause mladšího o­ctění evropských hodnot, o kterých prohlásil, že jsou doslova nearabské a neafrické,“ okomentoval dosavadní výstupy nové formace Charvát. Zároveň ale poukázal na fakt, že se v programu Trikolóry neobjevují zmínky o migraci.

Václav Klaus ml. představil hnutí Trikolóra.

Charváta zaujalo také cílení na důchodce. „Hned na dvou místech slibuje program Klausovy strany navýšení starobních důchodů. Tím vytváří tentýž tlak, jaký na tuto významnou skupinu voličů vyvíjí premiér Andrej Babiš,“ porovnal Trikolóru i s Babišovým hnutím ANO expert.

Mohlo by vás zajímat