Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

S námi zhubnete. Zn.: revolučně

Které knihy o zdravé výživě jsou ty pravé? A jakým nenaletět? Odborníci z Fóra zdravé výživy zrecenzovali 42 publikací na českém trhu, Prošlo jich jen 16.

Na pultech obchodů jich leží desítky a skoro všechny se tváří seriózně. Jenže zdání klame. I mezi knihami, jejichž obsahem by měly být vědecky podložené rady, jak se zbavit přebytečných kil, jak zdravě jíst a kolik toho nasportovat, najdeme doslova bludy.

Úkol zrecenzovat dostupné knihy o výživě a podat tak ucelené informace o jejich hodnotě i laikovi, který nemá lékařský titul, si v létě letošního roku uložili lékaři, nutriční terapeutky a další odborníci na stravování sdružení ve Fóru zdravé výživy.

Největší problém: rady v rozporu se současnou vědou

V knihách hledali odpovědi na otázky, jak jsou informace v publikaci obsažené pro čtenáře-laika užitečné a kolik chyb či dezinterpretací texty obsahují.

„Hlavní problém části recenzovaných knih spočívá v tom, že jsou založeny na faktech, která jsou ve významném rozporu se současnými znalostmi medicíny,“ shrnuje základní problém jeden z vedoucích projektu, profesor Rudolf Poledne z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny.

V knihách můžeme najít opravdové „skvosty“. Například v publikaci Tak co mám jíst najdeme informaci, že „...doplňky stravy nepomohou, případně mohou zvýšit riziko smrti“. Kniha Ano, prosím, se šlehačkou! Sbohem dietnímu šílenství zase tvrdí, že „i přes 30procentní obsah tuku zůstává šlehačka královnou kuchyně“.

Autoři nedoporučili také třeba knihy s názvem Hubneme podle krevních skupin, Nová revoluční dieta doktora Atkinse nebo Dělená strava - praktická příručka. Důvodem byly podle MUDr. Petra Piťhy z Institutu klinické a experimentální medicíny doporučované dietní postupy, které nebyly vědecky ověřeny. Jejich zdůvodnění byla též prezentována zjednodušeně. „Z „Z Z „Z mého pohledu je výjimkou dieta doktora Atkinse, která je založena na omezení cukrů v dietě a která byla i vědecky zkoumána. V některých studiích u zdravých lidí s nadváhou vedla k hubnutí a zlepšení některých parametrů látkové výměny cukru a tuku. Nicméně ani tuto dietu většina odborníků kvůli zdůrazňování většího příjmu tuků nedoporučuje,“ vysvětluje Piťha.

Na otázku, zda by některá z dietních doporučení mohla lidem, kteří by je následovali, nějak ublížit, oba experti odpovídají shodně: pravděpodobně ne.

„Celkově jsou doporučení docela v pořádku. Ani dechová cvičení nikomu neublíží, jen se člověk nesmí spoléhat na to, že trvalé přejídání vyřeší několika jogínskými cviky,“ konstatuje profesor Poledne. „Když poslechnete autora, který zakazuje pomeranče, tak vás to nezahubí, ale je to nesmysl,“ dodává.

I Petr Piťha se domnívá, že soudným čtenářům by tyto knihy - byť s těmi nejabsurdnějšími doporučeními - neměly nijak ublížit. „V případě jedné knihy mě pouze zarazila poněkud nesourodá doporučení u jednotlivých onemocnění, jak a kdy vyhledat lékaře. Někdy by to totiž mohlo vést k vážnějším komplikacím,“ upozorňuje.

Rychlá úzdrava? Pozor na ni!

Lidé, kteří si chtějí koupit nějakou publikaci pomocníka na cestu za zdravějším životem, by si měli podle odborníků z Fóra zdravé výživy dát pozor hlavně na tituly, které v názvech operují s termíny jako „zázračné diety“ či „rychlá úzdrava“. Obezřetní by měli být i ti, kdo narazí na autory, již často mění své názory a chlubí se tím, že jsou v rozporu se všemi oficiálními autoritami. Podezření je dobré pojmout i u autorů, jejichž knihy zdravým lidem příliš zakazují. Naopak bezproblémové by měly být publikace, které se snaží rozebrat problém z větší šíře, vysvětlují čtenářům některé jevy na bázi vědeckých výzkumů a podle toho radí, jak správně jíst.

KNIHY O ZDRAVÉ VÝŽIVĚ: VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ

Knihy, které Fórum zdravé výživy laikům doporučuje * Co dělat, abychom žili zdravě * Dělená strava - praktická příručka *Hubneme cvičením a správnou výživou *Hubneme s rozumem v praxi * Ideální dieta * Jak hubne labužník? Hubnout neznamená hladovět * Jídlo a pití malých dětí * Pravda o dietách - o redukční zvláště * Sportovní výživa * Tajemství diety * Univerzita hubnutí * Výživa v 21. století * Zdravá výživa * Zdravá výživa a hubnutí v otázkách a odpovědích * Zdravé hubnutí * Životospráva ženy po 40 (Jak úspěšně hubnout a zůstat štíhlá) Knihy, na které je dobré si dát pozor *Ano prosím, se šlehačkou! Sbohem dietnímu šílenství * Detoxikace * Detoxikační program * Dieta na spalování tuku * Hubneme podle krevních skupin * Hubneme s čokoládou * Jak (ne)nakrmit otesánka. Praktický průvodce pro boj s dětskou obezitou * Jídlo jako lék. Nejzdravější lék * Jste to, co jíte * Léčebná výživa při běžných onemocněních * Malá fitness kuchařka * Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti *Na jídelním lístku půst * „Nejen“ moudrá strava od sovy aneb Jak snadno zhubnout a vyzdravět * Nová revoluční dieta doktora Atkinse *Nová výživa * Stop dětské obezitě * Tajemství štíhlých a šťastných dětí * Tak co mám jíst? * Tělo jako důkaz v novém tisíciletí. Dělená strava v praxi *Váha mě netrápí * Výživa a krevní skupiny * Zdravé tuky * Žena není muž - ani u prostřeného stolu *100 tipů jak omládnout Jaké jsou hlavní nešvary textů o zdravém životě? Odborník na výživu MUDr. Petr Piťha je shrnuje do několika vět: „Jde především o zdánlivě jednoduché návody, jak zhubnout či snížit obsah tuků v těle, které nejsou založeny na současných poznatcích,“ říká. „Někteří autoři pak založili své knihy na tom, že se pouze vyhraňovali vůči současným odborným doporučením, prezentovali svá vlastní nepodložená vysvětlení a doporučení, a to bez hlubších znalostí problematiky,“ dodává. Člověka, který sice není vzděláním lékař ani odborník na výživu, ale o knihách přemýšlí, by měly zarazit tituly se slovy jako „snadno“, „rychle“ či „revolučně“. Takové knihy často problematiku hubnutí nesprávně zjednodušují. sli

Kupujete knihy o zdravé výživě? Pak si dejte pozor na autory, kteří se chlubí názory v rozporu se všemi autoritami.

Autor:

Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.

Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...