Výběr místa je podle Staňka vhodný. „V osobě a díle Václava Havla se vždy propojovalo divadlo a humanistické a svobodné myšlení, které prostor piazzetty Národního divadla skvěle vystihuje a reprezentuje,“ zdůvodnil výběr místa mluvčí.
Náměstí Václava Havla? Nebo Havlovo náměstí? Praha se nemůže shodnout![]() |
Staněk dále uvádí, že v centru Prahy již není mnoho významných míst, která dosud nebyla pojmenována. „Přejmenování prostoru by navíc bylo důstojnou připomínkou nedožitých osmdesátin Václava Havla, které připadají na 5. října tohoto roku,“ uvedl Staněk.
V rámci připomínky nedožitého jubilea proběhne v prostoru piazzetty festival Pražské křižovatky. V rámci festivalu by také měla být odkryta instalace Kurta Gebauera. Mělo by se jednat o velké srdce, do kterého by bylo možné psát vzkazy. Ty by se pak měly odlít do červeného laminátu, který bude svítit. „Bude nám to připomínat, že sem tam někdo s velkým srdcem je nutný, jinak se svět stane jedním velkým vězením,“ řekl k instalaci Gebauer.
„Srdce 160 cm vysoké bude u žulového obkladu provozní budovy Národního divadla, které členěním připomíná mříž. Srdce bude také obklopeno klecosrdci jako připomenutí, že stát se vězni vlastní blbosti a sobeckosti stále hrozí nám všem,“ popsal svoje dílo Gebauer.
„No, proč by mělo srdce být i v Praze? Václav Havel mě vždy fascinoval svou angažovaností do společných věcí, už jako kulisák a psáč divadelních her. Psal je v situaci dost nebezpečné. Vězení, to už je trochu moc, ale i na to musel být člověk připraven v totáči, když trochu vybočoval. Vzdát se svého soukromí jako prezident, to už bych nedokázal a jak jsem jej potkal už nemocného, angažoval se do své smrti,“ uvedl sochař důvody k vytvoření srdce.