Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S nápadem na Havlovo náměstí přišlo Národní divadlo. Bude na něm srdce od Gebauera

Česko

  19:00
PRAHA - Iniciátorem přejmenování piazzetty na náměstí Václava Havla bylo Národní divadlo. Serveru Lidovky.cz to řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Ten také uvedl, že v rámci nedožitých osmdesátých narozenin bývalého prezidenta bude na piazzettě divadla instalováno srdce od sochaře Kurta Gebauera, které má Havla připomínat.

Václav Havel foto: Oldřich Škácha

Výběr místa je podle Staňka vhodný. „V osobě a díle Václava Havla se vždy propojovalo divadlo a humanistické a svobodné myšlení, které prostor piazzetty Národního divadla skvěle vystihuje a reprezentuje,“ zdůvodnil výběr místa mluvčí.

Náměstí Václava Havla? Nebo Havlovo náměstí? Praha se nemůže shodnout

Staněk dále uvádí, že v centru Prahy již není mnoho významných míst, která dosud nebyla pojmenována. „Přejmenování prostoru by navíc bylo důstojnou připomínkou nedožitých osmdesátin Václava Havla, které připadají na 5. října tohoto roku,“ uvedl Staněk.

V rámci připomínky nedožitého jubilea proběhne v prostoru piazzetty festival Pražské křižovatky. V rámci festivalu by také měla být odkryta instalace Kurta Gebauera. Mělo by se jednat o velké srdce, do kterého by bylo možné psát vzkazy. Ty by se pak měly odlít do červeného laminátu, který bude svítit. „Bude nám to připomínat, že sem tam někdo s velkým srdcem je nutný, jinak se svět stane jedním velkým vězením,“ řekl k instalaci Gebauer.

Instalace Kurta Gebauera by měla zůstat na piazzettě natrvalo.
Skica srdce, kterou pro příležitost nedožitých osmdesátin Václava Havla...

„Srdce 160 cm vysoké bude u žulového obkladu provozní budovy Národního divadla, které členěním připomíná mříž. Srdce bude také obklopeno klecosrdci jako připomenutí, že stát se vězni vlastní blbosti a sobeckosti stále hrozí nám všem,“ popsal svoje dílo Gebauer.

„No, proč by mělo srdce být i v Praze? Václav Havel mě vždy fascinoval svou angažovaností do společných věcí, už jako kulisák a psáč divadelních her. Psal je v situaci dost nebezpečné. Vězení, to už je trochu moc, ale i na to musel být člověk připraven v totáči, když trochu vybočoval. Vzdát se svého soukromí jako prezident, to už bych nedokázal a jak jsem jej potkal už nemocného, angažoval se do své smrti,“ uvedl sochař důvody k vytvoření srdce.

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...