Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S nápadem na Havlovo náměstí přišlo Národní divadlo. Bude na něm srdce od Gebauera

Václav Havel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Havel | foto: Oldřich Škácha

PRAHA  Iniciátorem přejmenování piazzetty na náměstí Václava Havla bylo Národní divadlo. Serveru Lidovky.cz to řekl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Ten také uvedl, že v rámci nedožitých osmdesátých narozenin bývalého prezidenta bude na piazzettě divadla instalováno srdce od sochaře Kurta Gebauera, které má Havla připomínat.

Výběr místa je podle Staňka vhodný. „V osobě a díle Václava Havla se vždy propojovalo divadlo a humanistické a svobodné myšlení, které prostor piazzetty Národního divadla skvěle vystihuje a reprezentuje,“ zdůvodnil výběr místa mluvčí.

Staněk dále uvádí, že v centru Prahy již není mnoho významných míst, která dosud nebyla pojmenována. „Přejmenování prostoru by navíc bylo důstojnou připomínkou nedožitých osmdesátin Václava Havla, které připadají na 5. října tohoto roku,“ uvedl Staněk.

V rámci připomínky nedožitého jubilea proběhne v prostoru piazzetty festival Pražské křižovatky. V rámci festivalu by také měla být odkryta instalace Kurta Gebauera. Mělo by se jednat o velké srdce, do kterého by bylo možné psát vzkazy. Ty by se pak měly odlít do červeného laminátu, který bude svítit. „Bude nám to připomínat, že sem tam někdo s velkým srdcem je nutný, jinak se svět stane jedním velkým vězením,“ řekl k instalaci Gebauer.

Instalace Kurta Gebauera by měla zůstat na piazzettě natrvalo.
Skica srdce, kterou pro příležitost nedožitých osmdesátin Václava Havla...

„Srdce 160 cm vysoké bude u žulového obkladu provozní budovy Národního divadla, které členěním připomíná mříž. Srdce bude také obklopeno klecosrdci jako připomenutí, že stát se vězni vlastní blbosti a sobeckosti stále hrozí nám všem,“ popsal svoje dílo Gebauer.

„No, proč by mělo srdce být i v Praze? Václav Havel mě vždy fascinoval svou angažovaností do společných věcí, už jako kulisák a psáč divadelních her. Psal je v situaci dost nebezpečné. Vězení, to už je trochu moc, ale i na to musel být člověk připraven v totáči, když trochu vybočoval. Vzdát se svého soukromí jako prezident, to už bych nedokázal a jak jsem jej potkal už nemocného, angažoval se do své smrti,“ uvedl sochař důvody k vytvoření srdce.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...