Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S nemocí radši zůstaňte doma

Česko

Jsou lidé, kteří chodí do práce nemocní. Nechtějí tak ve svém zaměstnání nic zameškat. Výsledný efekt může být ale úplně opačný. STOCKHOLM Zaměstnanci, kteří chodí do práce, i když jsou nemocní, nakonec stejně stráví doma více času, než kdyby rovnou se svou nemocí ulehli. Informovala o tom agentura Reuters, která tak poukazuje na výsledky studie švédských vědců.

Badatelé ze stockholmského vědeckého ústavu Karolinska Institutet zjistili, že zaměstnanci, kteří často chodí do práce, ačkoli se cítí nemocní (tento jev je nazývaný „přítomnost v nemoci“), mají později kvůli onemocnění častější absence. Podle vedoucího pracovníka výzkumného týmu Gunnara Bergströma toto zjištění nasvědčuje tomu, že opatření s cílem snížit pracovní absence by mohla mít nechtěně zcela opačný efekt.

Ukazuje prý i to, že oprávněná nemocenská je pro zaměstnavatele přínosem. „Odrazování zaměstnanců od neschopenky, jsou-li opravdu nemocní, by mohlo vést k tomu, že budou chodit do práce za každou cenu, což může mít neblahé důsledky,“ myslí si Bergström. „Tento fakt podtrhuje závažnost,přítomnosti v nemoci‘ při hodnocení takových zásahů a při zvažování jejich dopadu v dlouhodobé perspektivě.“ Vědec také připomněl, že „přítomnost v nemoci“ je zcela běžná.

Vědecká studie byla zveřejněna v červnovém vydání odborného časopisu Journal of Occupational and Environmental Medicine. Výsledky vycházejí ze sledování dvou skupin pracujících. Ty tvořilo asi 3750 zaměstnanců veřejného sektoru (převážně žen) a 2500 zaměstnanců soukromého sektoru (převážně mužů).

V prvním roce výzkumu mělo deset procent pracovníků veřejného sektoru a 13 procent pracovníků soukromého sektoru více než pět dní přítomnosti v nemoci. V případě těchto lidí bylo riziko, že v následujícím roce promeškají kvůli onemocnění více než 30 dní, o 50 procent vyšší než u zaměstnanců, kteří strávili nemocní na pracovišti méně dní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!