5. prosince 2016 12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dokumentarista Klusák zachytil hajlování na koncertu skupiny Ortel

Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

FRÝDEK MÍSTEK Publicistický pořad 168 hodin odvysílal záběry hajlujících fanoušků skupiny Ortel z připravovaného dokumentu Víta Klusáka. „Identitu hajlujících a jinak rasisticky se projevujících osob z řad diváků jsme se rozhodli zakrýt, nejde nám o pronásledování jednotlivých blbečků,“ říká dokumentarista Klusák.

Česká televize odvysílala záběry z březnového koncertu v souvislosti s repotáží o Radku Bangovi, který na vyjádření protestu proti ocenění skupiny Ortel odešel z předávání cen ankety Český slavík.

„Víte, podle této skupiny by totiž naše zem byla lepší bez všech těch Vietnamců, černochů, Romů, Židů, ale hlavně muslimských uprchlíků. Samozřejmě. Problémem všech lidí, jenž hlásí nenávist, je ale nenávist sama. Tu není možné ničím uspokojit. Takže až bychom to odnesli my, přišli byste na řadu i vy. Intelektuálové, gayové, tlustí, postižení, vozíčkáři, vzdělanci, kavárníci a tak dále a tak dále,“ vysvětloval podle serveru iDnes.cz svůj postoj hudebník Banga.

Vít Klusák se na svém facebookovém profilu vyjádřil, že během jednoho ze svých natáčení zachytil hajlování a rasistické urážky z řad obecenstva a je ochotný záběry ukázat. Učinil tak v reakci na nenávistné projevy a rasistické nadávky na sociálních sítích vůči Bangovi. Klusákův dokument mapuje život dvou mužů otevřeně se hlásících k neonacismu.

Lidovky.cz