Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S očkováním manželky proti covidu jsem měl počkat, říká hradecký radní Fink

Česko

  17:35
Hradec Králové - Radní Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK) přiznal chybu při přednostním očkování své manželky proti covidu-19. Na facebooku uvedl, že měl s očkováním manželky počkat do doby, než bude spuštěn registrační systém pro dobrovolníky v očkovacích centrech. Zopakoval, že manželce doporučil očkování na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková je bývalou ředitelkou divadla Drak a nepatří mezi lidi, kteří mají být v první fázi prioritně očkováni.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Anna Vavríková, MAFRA

Manželka radního hradeckého kraje dostala očkování přednostně. Důvodem je dobrovolnická práce

„Uznávám, že jsem celé načasování jejího očkování neudělal dobře. Měl jsem počkat na spuštění registračního systému, přes který se dobrovolníci budou hlásit,“ uvedl Fink, který byl mezi roky 2010 až 2018 primátorem Hradce Králové. Situaci kolem systému očkování označil za nepřehlednou. „Proto mě nenapadlo, co všechno tím způsobím,“ uvedl.

Na twitteru Fink uvedl, že očkování jeho manželky může mnoho lidí chápat jako protekci nebo využití jeho politického vlivu. „Omlouvám se, že jsem u nich takové pocity vyvolal. Já jsem k tomu z těchto pohnutek nepřistupoval. Vzít zpět to nelze,“ uvedl. I ve vyjádření na facebooku odmítl, že by v křesle radního byl proto, aby čerpal společenské výhody či protekci. „Tuto v současnosti velmi složitou gesci jsem přijal a omezil svou fungující lékařskou praxi proto, že chci pracovat pro zdravotnictví našeho kraje,“ uvedl.

Fink s manželkou dostali očkování v pátek 8. ledna v krajské nemocnici ve Dvoře Králové, v první den očkování v krajských nemocnicích. Sám Fink se podle svého vyjádření nechal očkovat proto, že jako radní je ve styku s vedením i personálem nemocnic a že jako lékař od začátku pandemie pracuje ve své ordinaci, i když od nástupu do funkce radního pouze jednou týdně.

Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných proti covidu-19, vadí jí i kauza okolo Státního zdravotního ústavu

V kraji opoziční hnutí ANO ve středu kvůli očkování Finkové vyslovilo požadavek na odvolání Finka z funkce radního. Případ označilo za skandální. Podle ANO se Fink zachoval jako papaláš a vytvářením vlastních pravidel pro očkování ztratil důvěru. Fink ve středu ČTK sdělil, že odstoupit nehodlá. Hejtman Martin Červíček (ODS) uvedl, že o výzvě k jeho rezignaci neuvažuje a Finka se zastal.

O očkování Finka s manželkou informovala dvorská nemocnice. Když se o případ začala zajímat média, Fink v úterý uvedl, že se budou nyní přednostně očkovat i dobrovolníci pro očkovací centra, která by mohla být otevřena od konce března nebo od dubna. Deníku Právo Fink řekl, že motivací k vakcinaci manželky byla i vážná nemoc v nejbližší rodině. Mluvčí krajského nemocničního holdingu deníku Mladá fronta Dnes řekla, že očkování Finkových bylo propagací a manželé tímto gestem dali najevo, že vakcína pro ně představuje bezpečný způsob, jak zastavit epidemii covidu-19.

Hradecký kraj od podzimních voleb vede koalice čtyř subjektů. Tvoří ji ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši a dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45tičlenném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.