Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S pobavením čtu, kolik odměn berou jinde, říká náměstek na dopravě

Náměstek ministerstva dopravy Jiří Žák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstek ministerstva dopravy Jiří Žák | foto: Deník

PRAHA Náměstci na ministerstvu dopravy loni inkasovali mimořádné odměny dvacet tisíc korun. Ne každý měsíc jako na jiných ministerstvech, ale za celý rok. V žebříčku bonusů v centrálních úřadech tak obsadili poslední místo. "Nezbývá mně, než se smát," říká o srovnání náměstek ministra dopravy Jiří Žák.

Agenda ministerstva dopravy patří k těm největším. Úřad v loňském roce pracoval se čtvrtým nejvyšším rozpočtem ze všech, spravoval přes 45 miliard korun. Více z rozpočtu ukrojila jen ministerstva práce a sociálních věcí, ministerstvo školství a ministerstvo vnitra.

Přesto náměstci na ministerstvu dopravy brali vůbec nejnižší odměny. Ten rozdíl je přitom propastný. Zatímco na ministerstvu financí si náměstci běžně přijdou na částky kolem 300 000 korun (více o největších odměnách čtěte ZDE), na dopravě by se do takové sumy vešly všechny odměny hned několikrát. Všichni dostali zmiňovaných dvacet tisíc korun.

NÁMĚSTEK ŽÁK: S POBAVENÍM ČTU O ODMĚNÁCH

Žák, který je členem expertní skupiny ministra dopravy pro bezpečnost silničního provozu, výši své odměny komentovat nechtěl.

Lidovky.cz: Kolik jste dostal na odměnách za minulý rok?

Dvacet tisíc korun hrubého. Je to směšná částka, navíc když je to hrubého.

Lidovky.cz: Připadá vám to jako adekvátní odměna?

Domnívám se, že jsem úspěšně splnil mnoho úkolů, ale výši odměn komentovat nechci. Dostali jsme všichni stejně. Já jen s pobavením čtu eventuální odměny na jiných ministerstvech.

Lidovky.cz: Nezávidíte třeba náměstkům na ministerstvu financí, kteří berou i více než 300 000 korun na odměnách, tedy patnáctkrát více než vy? 

Určitě jim to nezávidím. Nevím, jestli je to správné. Občas se některé odměny zveřejní a potom čelím kritice svých známých, kteří mi říkají 'To bych taky bral, za takové peníze', takže mně nezbývá, než se smát, protože nás se to opravdu netýká.

Lidovky.cz: Není to tedy tak, že pobíráte vyšší plat, než jinde a nižší odměny?

Ne, domnívám se že naše platy jsou přibližně stejné jako jinde, 50 000 čistého.

Lidovky.cz: Nemyslíte si, že by odměny měla zveřejnit také ministerstva zdravotnictví a průmyslu a obchodu, stejně jako Úřad vlády, kteří odměny svých zaměstnanců stále tají?

Tuto informaci slyším poprvé od vás. Znám jen situaci na dopravě. My jsme se dohodli, že vše budeme zveřejňovat a žádný problém s tím nemáme.

Zatímco odměny za rok 2011 zveřejnilo ministerstvo i se jmény, letos se uchýlilo pouze k anonymizované verzi. Proč? "Výše odměn náměstků za rok 2012 byla pro všechny náměstky stejná, proto nebylo rozepsáno adresně. S novým vedením ministerstva to nijak nesouvisí, nic v tom nenařídilo," upřesnil pro server Lidovky.cz mluvčí ministerstva Tomáš Neřold.

PLAT A ODMĚNY NÁMĚSTKŮ NA MINISTERSTVU DOPRAVY:
POZICE A JMÉNOPLATODMĚNA (ZA ROK):
náměstek85 58020 000
náměstek80 08020 000
náměstek80 08020 000
náměstek80 08020 000
náměstek84 500
náměstek80 010
náměstek54 080
náměstek80 080

Pro úplnost: od 12. prosince ministerstvo dopravy vede Zbyněk Stanjura z ODS, který vystřídal Pavla Dobeše (LIDEM). A posty náměstků v současnosti zastávají Lukáš Hampl, Miroslav Hala, Miroslav Drobný a Jiří Žák.

Server Lidovky.cz sleduje odměny nejvýše postavených státních úředníků systematicky. Více o tématu čtěte ZDE

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!