Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S radarem v ČR nesouhlasí 2/3 občanů

Iniciativa Ne základnám pořádá demonstraci proti zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iniciativa Ne základnám pořádá demonstraci proti zvažované výstavbě amerického protiraketového radaru v ČR. | foto: Lidové noviny

PRAHA Téměř dvě třetiny občanů České republiky nesouhlasí s umístěním plánovaného amerického radaru v Česku, pro vybudování základny je 18 procent lidí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median. Jasný názor na radar nemá 17 procent obyvatel. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury Median pro Českou televizi.

Určitě proti zprovoznění radaru je 44 procent Čechů, spíše proti je 21 procent respondentů. Pro radar se jednoznačně vyslovily čtyři procenta dotazovaných, spíše pro 14 procent lidí.

Pokud by byl radar zprovozněn, lidem by nejméně vadila přítomnost civilních pozorovatelů OSN, pro jejich přítomnost se vyslovilo 30 procent lidí. Proti je polovina dotazovaných. Nejvíce by lidem vadili vojenští pozorovatelé z Ruska, s jejich případnou přítomností nesouhlasí 69 procent lidí, pro se vyslovilo pouze deset procent Čechů. Pro přítomnost vojenských pozorovatelů NATO je 25 procent lidí, proti 55 procent dotazovaných.

Postoj lidí k radaru je mnohem negativnější, pokud by v Česku byli vojenští nebo civilní pozorovatelé z Ruska. Uvádí to více než polovina dotazovaných. Nejméně negativně ovlivňuje postoj respondentů k radaru přítomnost civilních pozorovatelů z OSN.

Dřívější průzkumy ukázaly nesouhlas většiny obyvatel ČR s umístěním amerického radaru na českém území. Například společnost CVVM zveřejnila v březnu průzkum, podle nějž si radar nepřejí celé dvě třetiny občanů.

Podle průzkumu, který na začátku května na zakázku ODS vypracovala agentura SC&C, se proti vybudování radarové základny na území Česka staví 57 procent obyvatel. Mírná nadpoloviční většina dotázaných ale věří, že umístění protiraketové obrany USA v Evropě je přínosné pro ochranu členských zemí NATO před raketami dlouhého doletu.

Podle premiéra Mirka Topolánka je to důkaz, že odpůrců radaru po vysvětlovací kampani ubývá.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!