Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Rathem máme stejný cíl, ale jiné prostředky

Česko

  14:52
PRAHA - Pardubický hejtman Radko Martínek (ČSSD) mírní vyjádření ohledně placení poplatků v krajských nemocnicích. Občany v pondělí požádal, aby si nechávali proplácet poplatky krajem "pouze v případě, kdy to osobní či rodinná situace přímo vyžaduje". Dnes ale řekl, že ve finále je pro úplné zrušení poplatků. Pro LN dodal, že má se středočeským kolegou Davidem Rathem rozdílný přístup, ale stejný cíl.

Bývalý ministr pro místní rozvoj ČSSD foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Martínek v pondělní přes internet vyzval, aby vracení poplatků z krajského rozpočtu nevyužívali lidé, kteří je mohou bez problémů zaplatit. Současné vracení poplatků fungující několik dní, má podle něj sloužit především sociálně slabým a potřebným. 

"Výzva k občanům Pardubického kraje byla míněna tak, aby se lidé zamysleli, zda vrácení poplatku formou daru od kraje skutečně potřebují," bránil se ale dnes Martínek. "Tento systém vracení poplatků vnímám jako dočasné a přechodné opatření. Opakuji , že cílem zůstává úplné zrušení poplatků," doplnil pro LN Martínek.

Rozdílný přístup sociálnědemokratických hejtmanů v jednotlivých krajích je podle něj způsoben rozdílnou situací ve zdravotnických zařízení v jednotlivých krajích. "Pozoruhodné například je, že k vybírání poplatků nedodalo ministerstvo žádný prováděcí předpis Proto se i způsob vybírání liší v jednotlivých zařízeních," uvedl pardubický hejtman.

Dnes také o poplatcích rozhodovali radní ve Zlínském kraji. Ve svých nemocnicích hodlají nechat hradit veškeré regulační poplatky všem věkovým skupinám včetně pohotovosti.

"Výjimkou ale zůstává poplatek za položku na receptu," uvedl zlínský hejtman Stanislav Mišák. Návrh krajské rady, který se týká Krajské nemocnice T. Bati, nemocnic v Kroměříži, Uherském Hradišti a Vsetíně, musí ještě schválit zastupitelstvo

Karlovarský hejtman Josef Novotný tvrdí, že Martínkovou výzvou se shoda stranických hejtmanů na proplácení poplatků v krajských nemocničních zařízeních neotřásla v základech.

Inspiraci u kolegy u kolegy Martínka však nehledá. "Neznám přesně jeho vyjádření pro tisk, ale zrušení poplatků prostě zůstává naší prioritou," uvedl Novotný.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat