Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S reformou nikdo nesouhlasí

Česko

Psalo se před 20 lety – Návrh Zákona o podniku je ukázkový případ, jak takový zákon vypadat nemá

SAMIZDAT

V září před třemi lety se na zámku v Kolodějích sešla pod patronací Lubomíra Štrougala skupina odborníků, která měla za úkol vypracovat „zásady ekonomické reformy“. V lednu 1987 byl v denním tisku publikován materiál, ke kterému sice lze mít řadu odborných výhrad, ale v tehdejší době znamenal prolomení ledů.

Zásady však měly řadu gumových formulací. Aparát KSČ, odvětvová ministerstva, Státní plánovací komise, střední články řízení i vedení velkých podniků si je vyložily po svém. Každý pochopil, co má dělat na ochranu svých zájmů. Projevilo se to brzy. V červenci 1987 byl publikován návrh prvního přestavbového zákona – Zákona o podniku. Je to ukázkový případ, jak takový zákon vypadat nemá. Ekonomický ústav ČSAV ho porovnal s podobnými zákony v SSSR, Polsku, Maďarsku a s naším zákonem z let 1968–1969 a označil ho za nejhorší z nich.

V únoru 1988 byla publikována Směrnice k zabezpečení komplexní přestavby hospodářského mechanismu, která měla konkretizovat další postup. Bezkoncepční text obsahuje naprosto rozporuplné a vzájemně se vylučující partie. Rozhodně neurčuje jednoduchá, jasná a srozumitelná pravidla hry mezi státem a podnikem a mezi podniky navzájem.

Z dalších přestavbových materiálů je nutné zaznamenat zejména Zákon o národohospodářském plánování. Po marném boji vznikl zákon, který reformu přímo znemožňuje. Je koncipován tak, že vlastně likviduje podstatu změn – samostatnost podniků, jejich samosprávu a samofinancování. Na teoretické frontě, především v Ekonomickém a Prognostickém ústavu ČSAV, sílil odpor proti takovému pojetí. Po lednových událostech se i politická situace v těchto ústavech vyhrotila. Ani lidé, dosazení do nich nikoli pro odbornou zdatnost, nedokázali zabránit spontánnímu vzniku rezolucí, které informovaly ÚV KSČ, že se oba ústavy od takto vedené reformy distancují. Podle jejich názoru jsou bez hluboké demokratizace změny nemožné. Reakce byla zmatená. V Ekonomickém ústavu začala „šmejdit“ Státní bezpečnost. Předseda vlády vyzval ředitele Prognostického ústavu, aby předložil krátkou studii o tom, co by se dalo rychle udělat. V Hospodářských novinách z 18. srpna i politicky spolehlivý ředitel EÚ akademik František Valenta píše o degeneraci reformy.

Nynější stranické vedení se tak ocitá ve zvláštní situaci. S jeho koncepcí přestavby nesouhlasí téměř nikdo. Do začátku působení nového mechanismu zbývá však už jenom několik týdnů a současná strategie je krokem do propasti. O jiné „se ale diskutovat nebude“.

O autorovi| Jan Kolář, Lidové noviny

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....