21. září 2014 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: S tanky jde proti teroristům bojovat těžko. Armáda potřebuje drony

Miloše Zemana vyzdvihl ruský oligarcha a Putinův spolupracovník Vladimír Jakunin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloše Zemana vyzdvihl ruský oligarcha a Putinův spolupracovník Vladimír Jakunin | foto: ČTK

MOŠNOV Prezident Miloš Zeman řekl v neděli na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil armády ČR v Mošnově na Novojičínsku, že nová generace zbraní české armády bude určitě zahrnovat bezpilotní letouny. Řekl také, že je rád, že má armáda nadzvukové letectvo.

Prezident připomněl, že na summitu NATO říkal ve svém projevu, že potřebujeme méně tanků a více dronů, tedy bezpilotních letadel. "Zdá se, že nová generace zbraní bude určitě zahrnovat mimo jiné i ty bezpilotní letouny. Zatímco pokud jde o tanky, tak s těmi se proti teroristům z Islámského státu dá bojovat dost těžko," řekl Zeman.

Je podle něj dobře, že česká armáda má nadzvukové letectvo, i když někteří lidé proti tomu protestovali. Uvedl, že kromě Islandu a Lucemburska by ČR byla jedinou zemí bez nadzvukových letadel. "Určitá chyba, o které všichni víte, byla, že jsme si předtím vesele pořídili 72 podzvukových bitevníků L-159 a pak nevěděli, co s nimi, a vyhodili jsme za to desítky, doslova desítky miliard. Takže jsem rád, že máme gripeny. A pokud jde o ty L-stopadesátdevítky, snad je alespoň někam prodáme," řekl prezident.

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku se uskutečnily víkendové Dny NATO a Dny...
Letoun MiG-29 při letové ukázce v rámci Dnů NATO
Americký konvertoplán CV-22B Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a...
Americký konvertoplán CV-22B Osprey 19. září přistál na letišti v Mošnově v...

Statisíce diváků

Také v neděli na letiště do Mošnova dorazily tisíce lidí. Podle odhadů je ale dnešní návštěvnost Dnů NATO menší než v sobotu, kdy tam přišlo 140 tisíc diváků. Ani dopravní komplikace dnes nebyly tak veliké jako v sobotu, kdy lidé v několikakilometrových kolonách aut čekali i čtyři hodiny. Dnes se podle operátorů speciální policejní linky čekalo maximálně řádově v desítkách minut.

Pro návštěvníky je připravena řada atraktivních dynamických i statických ukázek. Na největší akci svého druhu ve střední Evropě představuje vojenské, záchranářské a bezpečnostní jednotky 16 zemí. Speciální partnerskou zemí je Polsko, které tak v Mošnově prezentuje široké spektrum svých složek.

Lidovky.cz, ČTK