Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S Topolánkem zmizel terč. ČSSD cílí na Langera

Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer. | foto: ČTK

PRAHA Po odstoupení Mirka Topolánka z kandidátky si na novou situaci zvyká ODS, její oponenti i vláda. Ještě tento týden ČSSD stačilo zadat inzeráty s tváří Mirka Topolánka a nápisem: "Všechny obyčejné Čechy zavřít a nakopat do pr..." Nyní musí ČSSD změnit strategii. Zaměřit se chce na Ivana Langera s Pavlem Bémem.

Byl v tom kus symboliky. Sociální demokraté v pátek svolali tiskovou konferenci, aby se vyjádřili k faktu, že Mirka Topolánka v pozici volebního lídra vystřídal Petr Nečas. Přímo na osobu muže přezdívaného "pan Čistý" neútočili.

Aby prý ale byl Nečas "seriózním politickým partnerem", stanovili mu pět požadavků. Jedním z nich bylo odvolání Ivana Langera, druhým stažení Pavla Béma.

"Negativní část kampaně ČSSD byla postavena na Topolánkovi. Nyní se vedou diskuse, jak co nejlépe a nejrychleji zareagovat," potvrdil LN debaty v Lidovém domě zdroj dobře obeznámený s kampaní. "Existuje možnost stále držet zaměření kampaně na Topolánka, protože stále zůstává předsedou ODS. Na druhé straně to už nemusí být tak účinné, proto se zvažují i další varianty," dodal.

Jiný expert ČSSD podílející se na kampani tvrdí, že "Topolánek byl jen vrcholkem", ale je nutné se zaměřit na další. "Primárně na ,Íčko‘, na Gandala, na Béma," připomněl přezdívku Ivana Langera z policejních odposlechů okolo zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka, Petra Gandaloviče z "velrybářského" Ústeckého kraje a primátora Prahy Pavla Béma a miliardový průšvih s Opencard.

"Odstraněním jedné tváře se nic nemění. Nečas je křečovitý, ale chytrý a slušný. Jsou ale i další," míní zdroj z Lidového domu a popsal, jak se do koho budou trefovat: ",Íčko‘ - všehoschopnost, korupce, mafiánství. Vodrážka - hloupost. Bém - korupce, vztahy s lobbisty. Gandal - neschopnost, korupce, kmotrovství. Bendl - lenost."

Ostatně sdělení "ať se Nečas zbaví Langera, Béma a omluví se," řekl už ve čtvrtek MF DNES i manažer kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík.

"Na rozdíl od pana Paroubka jsem nikdy nebyl ve společnosti lidí, kteří se mezi sebou vraždí. Mezi mými přáteli nejsou estébáci," reagoval Langer na fakt, že cílem socialistů má být nyní on, známými fakty o šéfovi ČSSD. "Mám dvě prověrky na přísně tajné a jsem prověřen i pro potřeby NATO. Slovy Jiřího Paroubka: Kdo z vás to má?" dodal.

Ani Topolánek není ze hry
Kromě toho se socialisté nebudou chtít vzdát ani útoků na Topolánka. "Budeme se snažit voliče přesvědčovat, že je stále ve hře. Nečas je jen nastrčená líbivá figurka. Vždyť Topolánek zůstává předsedou, ať je ve Špindlu, nebo v Praze. Po volbách bude vyjednávat o vládě předseda, nikoliv volební lídr. Nemusíme stahovat ani žádné plakáty s Topolánkem," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Jen s tím si ale socialisté nevystačí. "Věci připravené na první polovinu dubna už se nestihnou předělat. Velký zásah do rozpočtu ale předělání billboardů nebude, nejsou to miliony korun. Mnohem těžší bude vymyslet to znovu," podotkl zdroj dobře obeznámený s kampaní ČSSD.

Problémy s výměnou lídrů ODS čekají i TOP 09, byť jejich mluvčí Jan Jakob tvrdí, že nechystali "žádnou cílenou kampaň, není nutné nic měnit". "My můžeme akcentovat, že jsme slušní od počátku.

Nečas je slušňák, ale zase nevýrazný. A navíc: přelakuje všechno?" míní zdroj z TOP 09, která se bude s ODS přetahovat o pravicové voliče. "V ODS je stále řada lidí namočených ve skandálech. Socani to jistě vytáhnou," dodává.

"Mám dvě prověrky na přísně tajné a jsem prověřen i pro potřeby NATO. Slovy Jiřího Paroubka: Kdo z vás to má?" říká Ivan Langer

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!