Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

S Topolánkem zmizel terč. ČSSD cílí na Langera

Česko

  8:00
PRAHA - Po odstoupení Mirka Topolánka z kandidátky si na novou situaci zvyká ODS, její oponenti i vláda. Ještě tento týden ČSSD stačilo zadat inzeráty s tváří Mirka Topolánka a nápisem: "Všechny obyčejné Čechy zavřít a nakopat do pr..." Nyní musí ČSSD změnit strategii. Zaměřit se chce na Ivana Langera s Pavlem Bémem.

Místopředseda ODS a bývalý ministr vnitra Ivan Langer. foto: ČTK

Byl v tom kus symboliky. Sociální demokraté v pátek svolali tiskovou konferenci, aby se vyjádřili k faktu, že Mirka Topolánka v pozici volebního lídra vystřídal Petr Nečas. Přímo na osobu muže přezdívaného "pan Čistý" neútočili.

Aby prý ale byl Nečas "seriózním politickým partnerem", stanovili mu pět požadavků. Jedním z nich bylo odvolání Ivana Langera, druhým stažení Pavla Béma.

"Negativní část kampaně ČSSD byla postavena na Topolánkovi. Nyní se vedou diskuse, jak co nejlépe a nejrychleji zareagovat," potvrdil LN debaty v Lidovém domě zdroj dobře obeznámený s kampaní. "Existuje možnost stále držet zaměření kampaně na Topolánka, protože stále zůstává předsedou ODS. Na druhé straně to už nemusí být tak účinné, proto se zvažují i další varianty," dodal.

Jiný expert ČSSD podílející se na kampani tvrdí, že "Topolánek byl jen vrcholkem", ale je nutné se zaměřit na další. "Primárně na ,Íčko‘, na Gandala, na Béma," připomněl přezdívku Ivana Langera z policejních odposlechů okolo zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka, Petra Gandaloviče z "velrybářského" Ústeckého kraje a primátora Prahy Pavla Béma a miliardový průšvih s Opencard.

"Odstraněním jedné tváře se nic nemění. Nečas je křečovitý, ale chytrý a slušný. Jsou ale i další," míní zdroj z Lidového domu a popsal, jak se do koho budou trefovat: ",Íčko‘ - všehoschopnost, korupce, mafiánství. Vodrážka - hloupost. Bém - korupce, vztahy s lobbisty. Gandal - neschopnost, korupce, kmotrovství. Bendl - lenost."

Ostatně sdělení "ať se Nečas zbaví Langera, Béma a omluví se," řekl už ve čtvrtek MF DNES i manažer kampaně ČSSD Jaroslav Tvrdík.

"Na rozdíl od pana Paroubka jsem nikdy nebyl ve společnosti lidí, kteří se mezi sebou vraždí. Mezi mými přáteli nejsou estébáci," reagoval Langer na fakt, že cílem socialistů má být nyní on, známými fakty o šéfovi ČSSD. "Mám dvě prověrky na přísně tajné a jsem prověřen i pro potřeby NATO. Slovy Jiřího Paroubka: Kdo z vás to má?" dodal.

Ani Topolánek není ze hry
Kromě toho se socialisté nebudou chtít vzdát ani útoků na Topolánka. "Budeme se snažit voliče přesvědčovat, že je stále ve hře. Nečas je jen nastrčená líbivá figurka. Vždyť Topolánek zůstává předsedou, ať je ve Špindlu, nebo v Praze. Po volbách bude vyjednávat o vládě předseda, nikoliv volební lídr. Nemusíme stahovat ani žádné plakáty s Topolánkem," řekl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Jen s tím si ale socialisté nevystačí. "Věci připravené na první polovinu dubna už se nestihnou předělat. Velký zásah do rozpočtu ale předělání billboardů nebude, nejsou to miliony korun. Mnohem těžší bude vymyslet to znovu," podotkl zdroj dobře obeznámený s kampaní ČSSD.

Problémy s výměnou lídrů ODS čekají i TOP 09, byť jejich mluvčí Jan Jakob tvrdí, že nechystali "žádnou cílenou kampaň, není nutné nic měnit". "My můžeme akcentovat, že jsme slušní od počátku.

Nečas je slušňák, ale zase nevýrazný. A navíc: přelakuje všechno?" míní zdroj z TOP 09, která se bude s ODS přetahovat o pravicové voliče. "V ODS je stále řada lidí namočených ve skandálech. Socani to jistě vytáhnou," dodává.

"Mám dvě prověrky na přísně tajné a jsem prověřen i pro potřeby NATO. Slovy Jiřího Paroubka: Kdo z vás to má?" říká Ivan Langer

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!