Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

„S transformací ekonomiky nebyli lidé spokojeni nikde“

Česko

Na pražské říjnové konferenci Forum 2000 byl Jegor Gajdar jedním z prominentních hostů. O Dmitriji Medveděvovi i Vladimiru Putinovi mluvil i mimo mikrofon na klíčového opozičního politika smířlivě, ale zároveň hájil i své reformy. Lidovým novinám tehdy poskytl rozhovor, ukázku z nějž nyní přinášíme.

* LN Jak jako bývalý předseda vlády a ekonom, který stál za prvními reformami Jelcinova Ruska, hodnotíte současnou situaci? Je dnešní Rusko ve vážné krizi?

- Máme za sebou deset let růstu. Já jsem ale už před několika lety upozorňoval, že ruská ekonomika je velice závislá na globálních hospodářských cyklech a že je třeba se připravit na to, až půjde světová ekonomika dolů. V té době jsem byl označován za „špatného proroka“. Dnes nás zachraňuje, že jsme si svého času vytvořili obrovské valutové rezervy, v té době třetí na světě. S pomocí těchto peněz se sice nedá vyřešit všechno, ale základní stabilitu rozpočtu a ekonomiky se daří udržet. Je samozřejmě otázka, jak dlouho bude ještě krize trvat a jaký bude mít průběh. Ale na půldruhého roku ještě peníze z rezervních fondů vystačí.

* LN Událostí posledních týdnů (na podzim) byl dopis prezidenta Dmitrije Medveděva občanům Ruska, v němž vyzval k celkové reformě země, od ekonomiky až po politiku. Může to být počátek „postputinovské perestrojky“?

- To uvidíme, ale mně se ten dopis líbil.

* LN Co bylo základem popularity Vladimira Putina jako prezidenta a jak hodnotíte jeho éru?

- Byla to doba, kdy Rusko zažilo ohromný hospodářský růst, kdy každoročně rostla o deset procent nejen ekonomika, ale také příjmy obyvatelstva. Zároveň však došlo k mnoha neblahým věcem, jako byla například manipulace s volbami. Přitom to Vladimír Putin dělat nemusel, vůbec to nepotřeboval. Při tak skvělé hospodářské situaci by měl každý ruský prezident garantovanou dostatečnou popularitu.

* LN Byl jste jednou z vůdčích osobností ruské transformace na počátku devadesátých let . Když porovnáte způsoby změn socialistických ekonomik na tržní hospodářství ve střední a východní Evropě a v Ruské federaci, která z našich zemí z tohoto procesu vyšla nejlépe?

- Neznám žádnou postkomunistickou zemi, kde by její občané byli spokojeni s tím, jak u nich proběhla transformace hospodářství. V žádné zemi, ani v Maďarsku, které jsem si chtěl vzít jako příklad pro ruskou privatizaci, to nebylo ideální. A to ne proto, že ti, kteří ty změny prováděli, je chtěli provést špatně. Jedním ze základů fungující tržní ekonomiky je totiž tradice. Tato tradice u nás byla na sedmdesát let přerušena. A tradici vám žádná reforma nevytvoří. U vás ve střední Evropě, nebo i v Pobaltí, to bylo o něco lepší než u nás - komunismus tu trval kratší dobu.

* LN Dala se sovětská ekonomika reformovat?

- Bylo se asi možné vyhnout zhroucení trhu, hyperinflaci, krize počátkem devadesátých let nemusela být tak hluboká, dopady přechodu na tržní ekonomiku mohly být mírnější. Jako například u vás v Česku, vlastně tehdy ještě Československu.

***

Manipulaci s volbami přitom Putin dělat nemusel, vůbec to nepotřeboval

Autor:

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha