Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„S transformací ekonomiky nebyli lidé spokojeni nikde“

Česko

Na pražské říjnové konferenci Forum 2000 byl Jegor Gajdar jedním z prominentních hostů. O Dmitriji Medveděvovi i Vladimiru Putinovi mluvil i mimo mikrofon na klíčového opozičního politika smířlivě, ale zároveň hájil i své reformy. Lidovým novinám tehdy poskytl rozhovor, ukázku z nějž nyní přinášíme.

* LN Jak jako bývalý předseda vlády a ekonom, který stál za prvními reformami Jelcinova Ruska, hodnotíte současnou situaci? Je dnešní Rusko ve vážné krizi?

- Máme za sebou deset let růstu. Já jsem ale už před několika lety upozorňoval, že ruská ekonomika je velice závislá na globálních hospodářských cyklech a že je třeba se připravit na to, až půjde světová ekonomika dolů. V té době jsem byl označován za „špatného proroka“. Dnes nás zachraňuje, že jsme si svého času vytvořili obrovské valutové rezervy, v té době třetí na světě. S pomocí těchto peněz se sice nedá vyřešit všechno, ale základní stabilitu rozpočtu a ekonomiky se daří udržet. Je samozřejmě otázka, jak dlouho bude ještě krize trvat a jaký bude mít průběh. Ale na půldruhého roku ještě peníze z rezervních fondů vystačí.

* LN Událostí posledních týdnů (na podzim) byl dopis prezidenta Dmitrije Medveděva občanům Ruska, v němž vyzval k celkové reformě země, od ekonomiky až po politiku. Může to být počátek „postputinovské perestrojky“?

- To uvidíme, ale mně se ten dopis líbil.

* LN Co bylo základem popularity Vladimira Putina jako prezidenta a jak hodnotíte jeho éru?

- Byla to doba, kdy Rusko zažilo ohromný hospodářský růst, kdy každoročně rostla o deset procent nejen ekonomika, ale také příjmy obyvatelstva. Zároveň však došlo k mnoha neblahým věcem, jako byla například manipulace s volbami. Přitom to Vladimír Putin dělat nemusel, vůbec to nepotřeboval. Při tak skvělé hospodářské situaci by měl každý ruský prezident garantovanou dostatečnou popularitu.

* LN Byl jste jednou z vůdčích osobností ruské transformace na počátku devadesátých let . Když porovnáte způsoby změn socialistických ekonomik na tržní hospodářství ve střední a východní Evropě a v Ruské federaci, která z našich zemí z tohoto procesu vyšla nejlépe?

- Neznám žádnou postkomunistickou zemi, kde by její občané byli spokojeni s tím, jak u nich proběhla transformace hospodářství. V žádné zemi, ani v Maďarsku, které jsem si chtěl vzít jako příklad pro ruskou privatizaci, to nebylo ideální. A to ne proto, že ti, kteří ty změny prováděli, je chtěli provést špatně. Jedním ze základů fungující tržní ekonomiky je totiž tradice. Tato tradice u nás byla na sedmdesát let přerušena. A tradici vám žádná reforma nevytvoří. U vás ve střední Evropě, nebo i v Pobaltí, to bylo o něco lepší než u nás - komunismus tu trval kratší dobu.

* LN Dala se sovětská ekonomika reformovat?

- Bylo se asi možné vyhnout zhroucení trhu, hyperinflaci, krize počátkem devadesátých let nemusela být tak hluboká, dopady přechodu na tržní ekonomiku mohly být mírnější. Jako například u vás v Česku, vlastně tehdy ještě Československu.

***

Manipulaci s volbami přitom Putin dělat nemusel, vůbec to nepotřeboval

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...