Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

S trasováním by mohla pomoct stovka policistů, Hamáček se na tom dohodl se Švejdarem

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Policisté by mohli pravděpodobně příští týden začít pomáhat hygienikům s trasováním kontaktů nakažených koronavirem. Zapojit by se v první fázi měla zhruba stovka příslušníků policie, sdělil ČTK ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
  15:15

Ve středu v Česku přibylo 1161 případů covidu, o dva méně než v rekordní úterý. Nemocných je už přes 10 tisíc

Již v úterý uvedl, že se na zapojení policistů dohodl s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů.

K zapojení policie je nyní podle Hamáčka ještě potřeba doladit právní rámec jejich působení. „Jakmile bude podepsána dohoda, mohou začít pracovat. V první fázi by to bylo kolem 100 policistů,“ uvedl ministr. Hamáček ČTK již dříve řekl, že pomoc policie při trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) však v úterý prohlásil, že zapojení policie při trasování není zatím na stole. Podle Hamáčkova čtvrtečního vyjádření je však o přípravě dohody předseda vlády informován.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Hlavní hygienička Jarmila Rážová zase na konci srpna v České televizi řekla, že hygienici stíhají trasovat do 400 nových případů koronavirové nákazy za den. Po posílení hygienických stanic a zapojení mediků a díky provozu informační linky 1221, která opět funguje od 1. září, odhadovala, že by se mělo zvládat trasování u 750 nových nakažených denně. O změně v trasování nyní diskutují experti ministerstva zdravotnictví, závěry by měli zveřejnit do pátku.

Před odstoupením od trasování varovala česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO). Data ukazují rostoucí úroveň šíření infekce napříč kraji a okresy a přibylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19, včetně těch, kteří jsou ve vážném stavu. Řešením není zastavit trasování kontaktů nakažených, ale zvýšit kapacity, uvedla pobočka na facebooku.

‚Obezřetnost vyprchala, večírky si vybraly svou daň.‘ Němci píšou o Česku jako o problémovém dítěti

Česká pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) považuje situaci ohledně šíření covidu-19 v Česku za znepokojivou. Varovala, aby země neomezovala trasování kontaktů nakažených jen na ty s příznaky či těžkým průběhem infekce, ale aby zvýšila kapacity. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritiku odmítl a organizaci vzkázal, aby raději mlčela. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane, chce ale systém změnit a zefektivnit.

Autor: