13. dubna 2017 20:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S útokem USA na syrskou základnu nesouhlasí 40 procent Čechů, souhlasí jich méně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 99Diskuse
Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii. | foto: Reuters

PRAHA S raketovým útokem na syrskou leteckou základnu, který minulý týden podnikly Spojené státy v reakci na zásah syrských civilistů chemickými zbraněmi, souhlasí 35 procent lidí v Česku, 40 procent nesouhlasí. Ostatní dotázaní buď událost nezaznamenali, nebo ji nedovedou posoudit.

Ukázal to průzkum agentury Median pro Českou televizi (ČT). Většina lidí také míní, že ruské angažmá v Sýrii tamní situaci nepomohlo.

Americký prezident Donald Trump nařídil minulý týden odpálení raket na syrskou leteckou základnu Šajrát v reakci na chemický útok, při kterém v Sýrii zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Rusko, které Asada v Sýrii podporuje, akci USA tvrdě odsoudilo a označilo ji za porušení mezinárodního práva.

Americký raketový útok považuje 17 procent lidí v Česku za varování dalších zemí s autoritářskými režimy. Shodně 15 procent si myslí, že útok skutečně byl odvetou za chemický útok ve městě Chán Šajchún, že představoval snahu prezidenta Trumpa odlišit se od jeho předchůdce Baracka Obamy a že cílem raketového útoku bylo posílení pozice USA na globální scéně. Podle 12 procent dotázaných byl americký útok emotivním rozhodnutím Trumpovy administrativy.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii.
Letecký snímek základny Šajrát na jihovýchodě Sýrie, který pořídil Pentagon v...

Rusové svým zapojením do konfliktu v Sýrii v posledních dvou letech tamní situaci uškodili podle 53 procent lidí, pomohli podle 35 procent. Zbylých 12 procent se k věci nevyjádřilo, protože o ní nic nevědí. Lidé se spíše přiklánějí k tomu, že řešením války v Sýrii je diplomacie, zavedení bezletové zóny a ekonomické řešení než jednorázové intervence, řekl ČT analytik Medianu Daniel Prokop. Průzkumu se v tomto týdnu zúčastnilo 823 lidí.

ČTK
  • 99Diskuse

Najdete na Lidovky.cz