Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sáblíková hodlá vylovit medaili

Česko

Českou rychlobruslařku čeká dnes a zítra mistrovství Evropy tam, kde svou úspěšnou pouť začala

COLLALBO/PRAHA Začíná letošní medailový výlov? Otevře česká sportovní královna další sérii, která jí vynese slávu?

Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková dnes vstoupí do mistrovství Evropy ve víceboji. Pojede se pod širým nebem.

Dějištěm šampionátu je dlouhý ovál v italském Collalbu, městečku v malebném prostředí jižních Tyrol, a česká rychlobruslařská hvězda bude obhajovat evropské vícebojařské zlato z loňského Hamaru.

Do závodního roku 2011 navíc vstoupí v prostředí, kde před čtyřmi lety kontinentálním titulem nastartovala svoji skvostnou kariéru. Trénovali i na Nový rok „Taky proto patří Collalbo k místům, kam se ráda vracím. Jezdíme sem trénovat, cítím se tady dobře i při závodech, bez ohledu na to, jak to dopadne. Tady to zkrátka začalo,“ těší rodačku z Nového Města na Moravě.

Trenér Petr Novák neponechává nic náhodě, v Collalbu se chystají na první letošní medailovou bitvu s malou přestávkou od 5. prosince. Vítali zde i nový rok.

„Žádné bouřlivé oslavy se nekonaly, jsme v přípravě. O půlnoci jsme si ťukli, pak si ještě chvíli povídali a šli spát. Trénovali jsme i na Nový rok, jak také jinak,“ pokývala hlavou Sáblíková.

To všechno proto, aby při první letošní zkoušce uspěla.

„Můžu si klást jiné cíle než medailové? Bude to těžké, ale doufám v umístění na bedně,“ pravila při nedávném vyhlašování nejlepších českých sportovců roku, kde potřetí převzala královskou korunu. Už několik dní ví, že mezi soupeřkami bude chybět Stephanie Beckerová z Německa. Ta, která loni ve Vancouveru posbírala rovněž tři olympijské medaile, vzdala účast kvůli bolestem zad.

„Ona ale není super závodnice na čtyřboj, pětistovku má ještě pomalejší než já a na patnáctistovce je taky slabší,“ uvedla pro ČTK Sáblíková, jejíž silnou zbraní jsou delší tratě.

Však také od roku 2007 nechyběla na žádném evropském šampionátu mezi nejlepší trojicí, ve sbírce má dvě vícebojařská zlata a dva bronzy.

Dnes se pojede pětistovka a tři kilometry, v neděli patnáctistovka a pět kilometrů.

„Nejspíš pojedu všechno naplno, abych smazala ztrátu z pětistovky,“ plánovala Sáblíková.

Včera vstoupil do šampionátu v soutěži mužů její bratr Martin, dnes a zítra budou po jejím boku závodit i Karolína Erbanová a Kateřina Novotná. „S bednou budu spokojená,“ zopakovala česká hvězda.

***

Letošní medailové vábničky * mistrovství Evropy ve víceboji (7. až 9. ledna, Collalbo, Itálie) * mistrovství světa ve víceboji (12. a 13. února, Calgary, Kanada) * mistrovství světa na jednotlivých tratích (4. až 6. března, Heerenveen, Nizozemsko)

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...