Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šach. A mat. Legendy opět na scéně

Česko

Jako by neměli dost. Sehráli proti sobě pět utkání o titul mistra světa a v nich 144 partií. O dvanáct let mladší Garri Kasparov si připsal 21 vítězství, Anatolij Karpov devatenáct, 104 partie skončily smírně. Od včerejška vysedávají ve Valencii opět za stejnou šachovnicí.

VALENCIE/PRAHA Další střet gigantů. Velikáni světového šachu opět v záři reflektorů. Šachoví mecenáši se postarali, že ruští velmistři Anatolij Karpov a Garri Kasparov sehrají od včerejška do čtvrtka v exhibici ve Valencii dvanáct zkrácených partií.

Včera a dnes po dvou partiích rapid šachu (každý má na své tahy 25 minut) a potom osm partií bleskového šachu s pětiminutovým limitem.

Milovníkům královské hry tak připomenou, že letos uplynulo 25 let od jejich první velké bitvy o titul mistra světa.

„Jsme tady, abychom připomněli když ne zlaté, tak aspoň stříbrné časy šachu,“ pravil před zahájením duelu osmapadesátiletý Karpov.

„Šachy, které se hrají dnes, jsou víc agresivní, ale ztratily svůj někdejší půvab. Náš duel posune šachy opět do středu zájmu, stejně jako před pětadvaceti lety,“ řekl šestačtyřicetiletý Kasparov. „Nečekejte ovšem zápas se stejnou kvalitou jako tehdy,“ upozornil.

Samozřejmě - jde o exhibici. Ta má být ovšem ostře sledovaná. Pořadatelé očekávali, že na webové stránce www.gva.es bude sledovat duely deset milionů uživatelů.

„Myslím, že je to pro oba velice prestižní záležitost. Karpov se připravoval ve Španělsku už delší čas a má s sebou tři sekundanty. Kasparov zase přiletěl rovnou z Norska, kde pracuje s osmnáctiletým Magnusem Carlsenem, o kterém tvrdí, že se brzy stane mistrem světa. Má tedy za sebou rovněž dobrou přípravu,“ míní český velmistr Vlastimil Jansa.

Přerušení vzal na sebe předseda FIDE Campomanes Co se tehdy, před pětadvaceti lety, při prvním vzájemném duelu o titul mistra světa stalo?

Byl to šachový maraton, který trval v moskevském Domě odborů od září 1984 do února 1985. A utkání hrané na šest vítězství skončilo bez vítěze, neboť mezinárodní federace FIDE ho po 48 partiích ukončila za stavu 5:3 pro Karpova. Důvodem byly údajné obavy o zdraví vyčerpaných hráčů, ale mladší Kasparov běsnil, protože se mu začalo dařit.

„V Moskvě to tehdy řešilo politbyro. Kdosi prý totiž řekl - když budou pokračovat, oba se zničí a nebudeme mít ani jednoho! Přerušení pak vzal na sebe předseda FIDE Florencio Campomanes,“ přiblížil čechoamerický velmistr Lubomír Kaválek.

O pár měsíců později došlo k odvetě a Kasparov už za změněných podmínek (hrálo se na 24 partií) Karpova porazil 13:11. Karpov ovšem svůj gigantický boj o titul nevzdal a střetl se s Kasparovem ještě třikrát, v letech 1986 (11,5:12,5), 1987 (12:12) a 1990 (11,5:12,5).

Vzájemná rivalita měla i politický podtext. Kasparov, který se v posledních letech věnuje kritice ruského premiéra Vladimíra Putina, považoval Karpova za chráněnce nomenklatury a nesnášel ho i po rozpadu Sovětského svazu.

Co do Valencie oba někdejší nesmiřitelné rivaly přilákalo?

„Určitě to bude dobrá suma, protože přemluvit Kasparova je naprosto výjimečné,“ myslí si Vlastimil Jansa, podle něhož stojí za pořadatelstvím jeden z bohatých šejků z Emirátů.

***

Anatolij Karpov Narodil se 23. května 1951 v ruském Zlatoustu. Mistrem světa byl v letech 1975-1985, v období 1993 - 1999 byl při rozdělení boje o titul šampionem podle FIDE. To už ale jeho titul neměl potřebnou váhu, neboť nejlepší šachisty sdružovala konkurenční PCA. Je nejúspěšnějším turnajovým hráčem všech dob se 170 vyhranými turnaji po celém světě.

Garri Kasparov Narodil se 13. dubna 1963 v ázerbájdžánském Baku. Mistrem světa byl v letech 1985-2000, po prvním zisku titulu se stal nejmladším šampionem. Po téměř celou dobu od roku 1985 až do odchodu do „důchodu“ v roce 2005 měl nejvyšší ELO rating ze všech šachistů na světě. Nyní se věnuje politice a psaní, je kritikem ruského premiéra Vladimíra Putina.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...