Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sacharov pro hladovkáře z Kuby

Česko

Sacharovovu cenu za lidská práva, již uděluje Evropský parlament, letos obdrží kubánský novinář a disident Guillermo Fariňas.

ŠTRASBURK Jméno laureáta ocenění Sacharovovou cenou za lidská práva, které bude slavnostně uděleno v půlce prosince, včera ve Štrasburku oznámil předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek.

Osmačtyřicetiletý psycholog, nezávislý novinář a disident Fariňas, který má na protest proti věznění politických odpůrců za sebou více než dvě desítky hladovek, byl na cenu nominován ve jménu všech, kdo na komunistické Kubě bojují za svobodu a lidská práva.

Kromě něj se do nejužšího tříčlenného výběru dostal ještě etiopský opoziční předák Birtukan Mideksa a izraelská nezisková organizace Breaking the Silence, která informuje izraelskou veřejnost o různých skutečnostech provázejících okupaci palestinských území.

„Jsem velmi rád, že dal Evropský parlament oceněním Guillermo Fariňase najevo, že boj s totalitním režimem, který svádí nejen Fariňas, ale stovky dalších disidentů na Kubě, není bojem s větrnými mlýny,“ okomentoval rozhodnutí europoslanec Edvard Kožušník, který patřil k těm, kteří Fariňase na cenu nominovali.

„Byl ochoten a připraven obětovat své vlastní zdraví a život, aby tak vyvinul tlak za změny na Kubě,“ řekl Buzek. Dodal, že doufá, že bude moci osobně převzít tuto cenu. Ocenil i další kandidáty, všichni podle něj zaslouží úctu a mají u europoslanců podporu.

Laureát Sacharovovy ceny obdrží padesát tisíc eur (1,2 milionu korun) a bude pozván na slavnostní vyhlášení a předání 15. prosince ve Štrasburku.

Ocenění pojmenované po ruském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi udělují europoslanci každoročně od roku 1988. Prvním nositelem se stal bývalý jihoafrický disident a exprezident Nelson Mandela, o rok později byl oceněn československý politik Alexander Dubček, jenž patřil k ústředním postavám reforem v někdejším komunistickém Československu v roce 1968. V minulosti ocenění získali i barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij, generální tajemník OSN Kofi Annan a s ním všichni zaměstnanci, předák běloruské demokratické opozice Aljaksandr Milinkevič anebo mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!