Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šachy ve vedení policie pokračují

Česko

PRAHA Za poslední rok usedli do křesel šéfů řady krajských a městských policejních ředitelství noví lidé. Tento týden skončil ve funkci také pražský policejní ředitel Petr Želásko. Včera svůj odchod oznámil také dlouholetý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Co stojí za změnami ve vedení policejních složek?

Redaktor časopisu Respekt Jaroslav Spurný míní, že jde o logickou obměnu managementu.

„Dává to hlavu a patu. Personální složení vedení bylo zakonzervováno od roku 2001. Lidé, které výtahem vyvezl Stanislav Gross, jsou prostě vystřídáni,“ uvedl včera na dotaz LN Spurný a dodal, že současný ministr vnitra Ivan Langer se zbavuje lidí, kterým nevěří.

Bývalý elitní vyšetřovatel a současný právník Václav Láska naproti tomu míní, že většina změn ve vedení policie v krajích je přirozená obměna. Větší vliv na personální složení policejních ředitelství než jakási „hra na škatulata“ ze strany ministra mají podle něj regionální politici. „Především je to dáno mnohem větší samostatností krajských správ na policejním prezidiu,“ řekl Láska.

Jeho slova o vlivu regionálních politiků nepřímo potvrzuje i téměř hysterická reakce pražského primátora po jmenování bývalého šéfa celorepublikové „dopravky“ Martina Červíčka na post ředitele správy hlavního města. Bém i další politici z regionální bezpečnostní rady označili Červíčka za nezkušeného.

Spekuluje se proto o jeho vnitrostranickém boji uvnitř ODS s ministrem Langrem.

Do tohoto schématu ovšem nezapadá včera oznámený odchod šéfa „protidrogovky“ Komorouse. Ten odůvodnil konec ve funkci tím, že se cítí unaven. „Je to pochopitelné. Životnost člověka na takovém postu je tak kolem šesti sedmi let. Jeho práce, to je obrovské vypětí. Důvody, které uvádí, totiž že je již unaven, jsou věrohodné,“ dodal Láska.

Daleko větší problém podle bývalého elitního policisty, který v minulosti vyšetřoval například Harvardské fondy, jsou odchody schopných elitních detektivů či vyšetřovatelů do civilu.

„Když se s nimi bavím, tak většina z nich hovoří o jakémsi vnitřním pocitu, že nemohou dělat svou práci, jak by chtěli. Už řadu let neexistuje ucelená koncepce policejní práce. Zeptejte se třeba některých vyšetřovatelů, kolikrát se za poslední dobu museli stěhovat,“ upozornil Láska.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...