Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve dvorské zoo uhynula nejdéle žijící gorila v Česku. Samci Tadaovi bylo 50 let

Gorily mají velmi malý penis a souložit se jim moc často nechce. foto: Zdeněk Čermák / Safari Park Dvůr Králové

V noci na neděli uhynula nejdéle žijící gorila v českých zoologických zahradách. Ve věku přibližně padesáti let zemřel samec Tadao v Safari Parku Dvůr Králové. Zoo o tom informovala na svém facebookové stránce.
  12:34aktualizováno  12:39

„Tadao byl do poslední chvíle v plné síle. Jsme zarmouceni, jeho důstojný odchod mu ale můžeme jenom závidět,“ uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas.

Jeho odchod byl nečekaný, ještě v sobotu ho mohli návštěvníci vidět v plné kondici i jak si pochutnával na krmení. Ráno ho našli ošetřovatelé mrtvého a není důvod se domnívat, že zemřel z jiného důvodu než kvůli stáří. 

Gorilí samec uhynul stářím, ve volné přírodě ho odchytili lidé v 70. letech. Podle zoo se dožil přibližně padesáti let a tím pádem výrazně přežíval průměrný věk goril. 

„Byla to naše poslední gorila, co jsme v zoologické zahradě měli. Náš safari park pak má samici Kambu, která je ale nyní v zoo v Praze,“ řekla iDNES.cz mluvčí safari parku Zuzana Boučková. 

Případné pokračování chovu goril ve Dvoře Králové je tak otázkou budoucího jednání mezi safari parkem a koordinátorem evropského chovu.

Dvorská zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v regionu. Zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je v chovu žiraf, zeber a nosorožců.

Autor: