Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šafařík se skrývá, míní Komárek. Poslanci hodinu a půl diskutovali, zda diskutovat

Psal šéf rozhlasové rady Petr Šafařík e-maily o zákulisí rozhlasu premiérovi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psal šéf rozhlasové rady Petr Šafařík e-maily o zákulisí rozhlasu premiérovi... | foto: reprofoto ČRo, MAFRA - Dan MaternaLidovky.cz

PRAHA Poslanci z mediálního výboru se sešli, aby probrali ukradené e-maily šéfa rady Českého rozhlasu Petra Šafaříka. Jeho jméno bylo pod e-mailovou korespondencí, v níž chodily informace premiérovi Bohuslavu Sobotkovi z jednání rady. Jenže Šafařík nedorazil a poslanci diskutovali jen o tom, jestli vůbec diskutovat.

V úterý večer přišla šéfovi Volebního výboru Martinu Komárkovi omluva od předsedy rozhlasové rady Šafaříka. Má prý virózu a kvůli neschopence nemůže dorazit.

„Pan Šafařík se trapně omluvil o půl desáté večer. Mohl mi slušně zavolal, že dostal pracovní neschopnost a nemůže přijít. Jeho chování je nemožné, skrývá se,“ popsal šéf volebního výboru Martin Komárek. Šafařík ještě ráno poslal poslancům omluvu v písemné formě přes kurýra.

Na schůzku dorazili kromě členů výboru také zástupci rozhlasové rady. Jejich účast však nakonec byla zbytečná. Výbor totiž neschválil ani program jednání, pět poslanců hlasovalo pro program a sedm proti. „Devadesát minut se diskutovalo o tom, zda má být diskuze. Jelikož byl ale pan Šafařík nemocen, tak to nemělo ani smysl,“ řekl serveru Lidovky.cz po jednání bývalý předseda rozhlasové rady Michal Stehlík.

O Šafaříkovi bez Šafaříka

Poslanci kritizovali dvě věci: Šafaříkovu nepřítomnost a etičnost rozpravy o ukradených soukromých e-mailech. „To, že tu nebude předseda rozhlasové rady je pro mě zásadní informace. Ráda přijdu, když to svoláte osobně,“ sdělila místopředsedkyně výboru Nina Nováková (TOP 09)

Problém byl ale také ve formálním předmětu schůze. Ten tvrdil, že se proberou „Informace Rady Českého rozhlasu o jejím postoji ke zveřejnění e-mailů“ Šafaříka, rozhlasová rada však doteď nezaujala k ukradené korespondenci žádné stanovisko. „Je to věc volebního výboru. Jako rada ale nemáme kolektivní názor, jednání ještě máme před sebou,“ přiznal Stehlík.

„Neměli bychom zahajovat jednání na základě pochybně kriminálně získané informace z e-mailu předsedy vlády. Chybí nám navíc informace rady o jejím postoji,“ oponovala programu Miroslava Němcová (ODS).

Za Komárka se však postavil sociální demokrat Vítězslav Jandák. Ten už před schůzkou tvrdil, že by měl Šafařík rezignovat. „Stal se malér, který ve společnosti rezonuje. Odnesli bychom to my, kdybychom na to nereagovali,“ apeloval.

Podle Komárka doteď Šafařík jasně neřekl, jestli e-maily Sobotkovi psal či ne. „Nepřišel ani na výbor, aby dal jednoduchou odpověď. Kdyby řekl tuhle jednoduchou větu - že to nepsal, tak bych ten výbor nesvolal,“ zaklínal se Komárek.

Uniklé e-maily členů výboru

Kauza Sobotkových e-mailů se ve volebním výboru přímo dotkla také dvou poslanců. Neonacisté v neděli zveřejnili soukromou korespondenci poslance Jana Chvojky a jak přiznal Jan Birke - též sociální demokrat - protimafiánský útvar si ho ve středu urychleně pozval kvůli uniklým e-mailům k výslechu. „Pravděpodobně zkopírovali i moje e-maily,“ sdělil výboru Birke. Ani jeden z nich pro zahájení diskuze ruku nezvedl.

I když výbor nad Šafaříkem ve středu nezasedl, kauza není u konce. „Budu interpelovat pana premiéra. Já to nenechám padnout pod stůl,“ tvrdí Komárek. Důvodem je také nadcházející volba šéfa Českého rozhlasu. Podle Komárka může kauza výsledek poškodit a vrhnout na něj stín.

Sobotka a hackeři

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!