Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sáhnou banky po další pomoci?

Česko

Eurokomisař Almunia varuje, že některé španělské a řecké banky se bez vládní pomoci neobejdou

BRUSEL/MADRID Některé evropské banky budou muset požádat o vládní pomoc, aby přežily.

S tímto varováním přišel evropský komisař pro hospodářskou soutěž Španěl Joaquín Almunia ve včerejším rozhovoru pro německý list Frankfurter Algemeine Zeitung. Za nejpravděpodobnější adresáty pomoci označil španělské a řecké banky.

Španělsko tento týden oficiálně přiznalo, že se některé jeho banky dostaly do krize likvidity a zahraniční banky jim odmítají poskytovat krátkodobé úvěry na mezibankovním trhu.

Jedním dechem se ale španělští politici dušují, že na masivní finanční záchranu – podobně jako Řekové – nepomýšlejí, protože problémy ustojí. „Nejsme na pokraji dluhové krize,“ rozptyloval obavy náměstek ministryně financí Carlos Ocana. „Je to ale rozhodně problém,“ dodal vzápětí.

Podle některých bankovních zdrojů hovoří pro Španěly alespoň to, že krize likvidity sice postihuje spořitelny a malé banky, nikoli však největší finanční instituce jako BBVA nebo Banco Santander.

Každopádně je španělský bankovní sektor pod tlakem od minulého měsíce, kdy centrální banka převzala malou spořitelnu CajaSur a poukázala tím na prekérní pozici jiných malých finančních institucí.

Pochybnosti o schopnosti Španělska poradit si s problémy bankovního sektoru se včera snažila vyvrátit i ministryně financí Elena Salgado.

Prohlásila, že odhaduje náklady na úspěšnou restrukturalizaci bank v zemi na nejvýše třicet miliard eur, což zhruba odpovídá odhadu agentury Standard & Poor's.

Navíc Španělé říkají, že na záchranu bank mají dost vlastních peněz. Restrukturalizace podle nich přijde zhruba na třetinu z celkové kapacity záchranného fondu, který Madrid zřídil před rokem v době nejhlubší ekonomické krize.

Španělsko potřebuje v červenci získat na splacení starých dluhů 16,2 miliardy eur. Je schopno si půjčovat na trhu, rizikové přirážky k úrokům z jeho dluhopisů však stále rostou. Právě Řekové před pár týdny kvůli rostoucím přirážkám nebyli schopni své dluhy ufinancovat.

Nakonec Atény dostaly záchranný úvěr od Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu.

Španělé už ale schválili plán rozpočtové diety, který jim včera pochválil i šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. Podle něj povede plán k ekonomickému oživení a pokud ho země skutečně splní, ekonomika obnoví růst.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!