Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tajemní šakali v Česku. Psovitou šelmu zachytil fotograf poprvé na kraji Prahy

Šakal byl vyfotografován 1. června na okraji Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šakal byl vyfotografován 1. června na okraji Prahy. | foto: Michal Zouhar pro časopis Vesmír

PRAHA Až donedávna se na našem území vyskytoval spíše výjimečně. Minulý týden se však přeci jen povedlo potvrdit, že na českém území se šakal obecný opakovaně objevuje. A dokonce blíže k lidským obydlím, než jsme si mysleli. Šakal se naposledy objevil prvního června na jižním okraji Prahy, kde jej zachytil objektiv Michala Zouhara.

Podle přírodovědeckého časopisu Vesmír, který o zachycení šakala obecného v sobotu informoval, jde o první známý případ, kdy byl šakal vyfotografován z takto malé vzdálenosti.

Jak ale uvádí pro server Lidovky.cz zoolog Jiří Šafář, jako všechny šelmy jsou šakali vůči člověku velmi opatrní. Mohlo tak jít i o náhodu. „Šakal žije skrytým způsobem života, má aktivitu spíše soumračnou až večerní,“ vysvětluje Šafář. „Možná, že v době, kdy mají šakali mláďata a potřebují sehnat víc potravy, tak mohou být i méně opatrní a vydají se i blíž k lidským sídlům,“ dodává, co mohlo stát za tím, že byl šakal vyfocen na okraji Prahy.

Podle Šafáře není jasné, zda šlo o samotného jedince nebo o zvíře, které je v páru. To potvrzuje i Klára Pyšková, studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, které se podařilo šakala zachytit pomocí fotopasti již loni v červnu. Tehdy se šelma objevila v Polabí. „Pozorování spolu ale určitě, vzhledem k poměrně velké vzdálenosti mezi lokalitami, nesouvisí,“ uvedla pro Lidovky.cz Pyšková na dotaz, zda mohlo jít o stejného jedince nebo o jedince ze stejného páru, kterého pomocí fotopasti zachytila již loni.

Šakal na snímku z fotopasti.

Šakal na snímku z fotopasti.

Jisté ani není to, zda šakal českým územím jen procházel, nebo v Česku žije. „To můžeme s jistotou říci o šakalovi v Polabí, kterého sledujeme již téměř rok,“ uvádí Pyšková.

Podle Pyškové, která se věnuje výzkumu šelem v různých prostředích výskytu, je ale možné, že se šakali usídlili v Česku již natrvalo. „Při zalidněnosti naší krajiny a hustotě sídel, která u nás je, je dost pravděpodobné, že se lidé budou čím dál více s šakaly potkávat,“ uvedl také Šafář s tím, že šakali jsou ostatně schopní u nás přežívat.

„Zatím ale nemáme žádný důkaz o tom, že by se u nás rozmnožovali,“ dodává Pyšková.

Změna využívání krajiny i klimatické změny

Šakal obecný je psovitá šelma, která se původně vyskytovala spíše na východě. „Šakali se k nám šíří od jihovýchodu, do republiky zřejmě přišli přes Rakousko,“ potvrzuje Pyšková.

Za jejich rozšířeným výskytem podle Šafáře stojí například změna využívání krajiny a klimatické změny, tedy i mírnější zimy.

„V poslední době se však stále častěji objevují zprávy o šakalech i z ostatních zemí, například z Německa, Holandska či Dánska, je tedy pravděpodobné, že v Evropě druh začíná utvářet souvislejší populace,“ vysvětluje Pyšková.

V uplynulých letech došlo k několika případům, kdy byl šakal zahlédnut ve volné přírodě. Asi nejznámější případ je z loňského léta, kdy byl šakal vyfocen pomocí fotopasti právě Pyškovou. Šakal byl viděn také u Šternberka či na jižní Moravě nebo na Mladoboleslavsku.

Stálý výskyt šakala obecného na území České republiky.

Stálý výskyt šakala obecného na území České republiky.

Šakali žijí v párech. Jsou to plachá zvířata, kterých se lidé nemusí bát. Ba právě naopak. „Šakal kromě člověka nemá predátora. Ve svém teritoriu nejprve zlikviduje všechny své konkurenty, jako lišky a kuny,“ řekl v roce 2008 LN myslivec Jaroslav Kostečka.

Šakala zachytila fotopast uprostřed noci.

Šakala zachytila fotopast uprostřed noci.

Jeho největším nepřítelem je ale vlk. Šakal se živí spíše hlodavci a menšími savci. Nepohrdne ani mršinami. Rozpoznatelný je podle tlapy a její stopy, která je odlišná od ostatních psovitých šelem.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...