Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath něco pálil, říká na odposlechu Pancová. Podle policie papírky se sumami

Česko

  13:26
PRAHA - Další policejní odposlechy z kanceláře Kateřiny Pancové, přinášejí hlubší náhled do kauzy exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného z korupce. Mimo jiné také teorii jak se Rath snažil zbavit papírků, na kterých měly být napsané sumy peněz, které zmanipulováním veřejných zakázek s Pancovou a Kottem chtěli získat.

Kateřina Pancová foto: MAFRA - Tomáš Krist

Napsal o tom server iDnes.cz. Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová na nahrávce říká manažerovi firmy Metrostav (pravděpodobně to je Pavel Pilát): "Minule tu hejtman něco pálil a málem chytlo ředitelství."

Policie je přesvědčena, že se jedná o papírky, na kterých byly napsané sumy peněz, které hodlal zmanipulováním veřejných zakázek získat.

Rath to ale odmítá. Podle něj by potom musel být akt pálení také zachycen na odposleších.

Salačová: Pancová chtěla provizi kvůli bezpečí ve své kanceláři

Odposlech  údajně dokazuje, jak se domlouvaly předávky úplatků. Soudu to řekla v komentáři k jedné z nahrávek další obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová.

Schůzku ohledně provize prý řešila loni s Pancovou, která prý chtěla peníze dodat do své kanceláře.

Záznam odposlechů z kanceláře Pancové, které v těchto dnech přehrává Krajský soud v Praze, nejsou příliš srozumitelné, na což opakovaně poukazoval Rath. Salačová soudci Robertu Pacovskému po jedné z nahrávek řekla, že je v ní mimo jiné řeč o tom, kde je vhodné předat provizi za jednu ze stavebních zakázek.

Nižší trest pro Salačovou?

"S paní ředitelkou jsme domlouvaly, kde předáme provizi, první splátku. Navrhovala jsem, že se setkáme v Diplomatu (hotel). Paní ředitelka říkala že nejbezpečnější je její kancelář," uvedla podnikatelka. Salačová se jako jediná z 11 obžalovaných v kauze přiznala ke korupci. Státní zástupce Petr Jirát pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by mohla dostat nižší trest.

Opakovala také svou dřívější výpověď o další zakázce, výběrovém řízení na opravu gymnázia v Hostivici. Její firma Fisa sice nevyhrála, ale na zakázce se nakonec stejně podílela. S vítězem tendru, společností Pohl prý měla dohodu o společné realizaci, a proto se také s ní údajně dělila rovným dílem o provizi za získání zakázky. Manažer této společnosti Václav Kovanda je rovněž mezi obžalovanými.

V odposlechu je také zmínka o tom, že Salačové se údajně někdo pokusil podpálit garáž. Salačová soudu řekla, že to nesouvisí s projednávaným případem a byl to zřejmě důsledek něčí závisti.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle obžaloby dostala Pancová provizi za ovlivnění zadávacího řízení u opravy gymnázia se svým přítelem, tehdejším náměstkem krajských nemocnic Petrem Kottem. Za "přiklepnutí" zakázky údajně dostali 2,800.000 korun. O dalších 200.000 si prý řekla další obžalovaná, podnikatelka Lucia Novanská z firmy organizující obchodní soutěže.

Kott byl dříve také poslancem a šéfem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Jirát Kotta s Pancovou označuje jako organizátory korupce při stavebních a zdravotnických zakázkách ve Středočeském kraji. Rath údajně o všem věděl coby hejtman kraje a dělil se s nimi prý o provize. Trojice lékařů vinu odmítá.

Žalobce považuje za hlavní důkaz odposlechy a přiznání Salačové. Dalšími obžalovanými jsou šéfové a manažeři firem. Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!