Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Salačová zatáhla do kauzy Rath další firmu. Kdy je obviní?

Dům firmy Fisa ve Slaném | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům firmy Fisa ve Slaném | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Propuštěná z kauzy Rath Ivana Salačová zatáhla do vyšetřování podezřelých středočeských kšeftů další firmu. Při osmihodinovém výslechu, během něhož usilovala o status spolupracující obviněné, zmínila Václava Kovandu z firmy POHL CZ, která vyhrála soutěž na rekonstrukci gymnázia v Hostivicích.

O tom, že Salačová promluvila, informovaly Lidovky.cz jako první, už předminulý pátek. Obsah její výpovědi byl až dosud zahalen tajemstvím. Nyní se podařilo získat první detaily.

PSALI JSME:

Informaci týkající se firmy POHL CZ serveru Lidovky.cz už ve středu potvrdil advokát Salačové Vojtěch Veverka. Jak uvedl, jádro výpovědi spočívalo v popisování jejího jednání s ředitelskou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a Janem Drážďanským, ředitelem společnosti Konstruktiva Branko, která vyhrála tendr na opravu zámku Buštěhrad. "V menší míře popisovala své jednání s dr. Kottem a Ing. Kovandou," dodal Veverka.

Václav Kovanda je ředitelem odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ, která vyhrála soutěž na rekonstrukci hostivického gymnázia za 26 milionů. I tato zakázka je přitom podle vyšetřovacího spisu důvodem vazby některých obviněných.

Člen představenstva firmy Petr Pohl však zůstává v klidu. Policie ho prý zatím k výslechu nepozvala. Tomu, proč Salačová zmínila jeho kolegu Václava Kovandu, nerozumí. Podle něj zakázka týkající se gymnázia v Hostivicích proběhla v souladu se zákonem. "Ve standardní soutěži dle zákona jsme uspěli. Já pochybnosti o této zakázce nemám," řekl Pohl.

'Byla úplně mimo'

Výpověď Salačové, jejíž obsah částečně přiblížil její advokát, je však pohledem jen z jedné strany. Obhájci dalších obviněných tvrdí, že neřekla nic zásadního. "Na tom výslechu nebylo nic dramatického," zhodnotil její slova už dříve Filip Svoboda, advokát Drážďanského. Obdobně se před několika dny vyjádřil i Tomáš Sokol, který zastupuje Pancovou s Kottem.

Zatím však není zdaleka jisté, že bude výpověď u soudu vůbec použitelná. Podle právníka Adama Černého, který zastupuje vězněného exhejtmana Davida Ratha, nebyla Salačová ve své kůži. "Podle mě byla pod nějakými léky, byla úplně mimo," řekl serveru Lidovky.cz Černý.

Navíc je podle něj evidentní, že na ni byl vyvíjen nátlak. "Měla vše napsané na papírku, skoro to tam četla. Policie jí evidentně slíbila, že když jí řekne, co chce slyšet, tak ji pustí," doplnil Černý.

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto výhrady se podle něj promítly i do stížnosti, kterou advokáti společně podali. Argumentují však také tím, že o výslechu podnikatelky byli informováni narychlo v rozporu se zákonem a nemohli se tak všichni ani dostavit. "Na naši přípravu nebyl čas žádný," dodal Rathův advokát.

Spolupracující obviněná? Vyváznout může bez trestu

Salačová nyní usiluje o získání statusu takzvané spolupracující obviněné, díky čemuž by mohla od soudu odejít jen s podmínkou. Od září navíc začne platit novela trestního řádu, podle které by dokonce mohla vyváznout zcela nepotrestána.

Dům Ivany Salačové

Dům Ivany Salačové, do kterého se po propuštění z vazby uchýlila.

Jenže: aby Salačová mohla získat nižší trest, musela by se k věci kompletně doznat a vyšetřovatelům poskytnout nová svědectví či důkazy, které by je v případu posunuly dál. Podle informací serveru Lidovky.cz má ovšem její výpověď díry. V některých momentech je v rozporu s tím, co policisté zadokumentovali pomocí odposlechů. A celkově se Salačová snažila svou roli v kauze buštěhradského zámku bagatelizovat.

Nadto Salačové přitěžují odposlechnuté rozhovory, které vedla s Pancovou. Například debata v pátek 6. ledna u Pancové v její ředitelské kanceláři kladenské nemocnice. Právě tam policie instalovala jednu ze svých štěnic. Salačová nejprve Pancové říká, že má připravených 2,8 milionu korun ze zakázky na rekonstrukci hostivického gymnázia.

VŠE O KAUZE RATH

Nejnovější informace o případu naleznete na TÉTO stránce.

Pancová následně telefonuje Kottovi a v šifrách s ním domlouvá převzetí peněz. „Prosim tě, jak jsme se domlouvali, ohledně toho, že by nám paní inženýrka přinesla ještě králíky. Bylo by lepší, kdyby nám přinesla je v pondělí, kvůli tomu, jak jako máme místo v lednici, a nebo že by jsi k ní přijel v úterý ráno? Co je lepší? Vona sem stejně jede, víš, takže by ty králíky vzala sem," řekla podle už dříve zveřejněných odposlechů.

Podle informací serveru Lidovky.cz Salačová tvrdí, že pokud něco přivezla, tak skutečně králíky.

Zda Salačová status spolupracují obviněné získá, rozhodne státní zástupce při podání obžaloby. "Tedy těsně před zahájením řízení před soudem," upřesnil Salačové advokát Veverka.

Kdo je Ivana Salačová

Přes stavební firmu FISA Ivany Salačové měly podle policejní verze protéct peníze pro skupinu korupčníků kolem Davida Ratha. Oficiálně měla její společnost plnit roli subdodavatele při opravě buštěhradského zámku, podle policie však zajišťovala hlavně transfer peněz z předražené zakázky do kapes skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha.

Společnost Fisa Ivany Salačové

Společnost Fisa Ivany Salačové

Právě od Salačové mělo pocházet sedm milionů v Rathově krabici a peníze nalezené v bytě Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. Jen několik hodin před květnovým policejním zásahem měl od Salačové vyzvednout 14 milionů ředitel společnosti Konstruktiva Branko Petr Drážďanský.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...