Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Salačová zatáhla do kauzy Rath další firmu. Kdy je obviní?

Dům firmy Fisa ve Slaném | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům firmy Fisa ve Slaném | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Propuštěná z kauzy Rath Ivana Salačová zatáhla do vyšetřování podezřelých středočeských kšeftů další firmu. Při osmihodinovém výslechu, během něhož usilovala o status spolupracující obviněné, zmínila Václava Kovandu z firmy POHL CZ, která vyhrála soutěž na rekonstrukci gymnázia v Hostivicích.

O tom, že Salačová promluvila, informovaly Lidovky.cz jako první, už předminulý pátek. Obsah její výpovědi byl až dosud zahalen tajemstvím. Nyní se podařilo získat první detaily.

PSALI JSME:

Informaci týkající se firmy POHL CZ serveru Lidovky.cz už ve středu potvrdil advokát Salačové Vojtěch Veverka. Jak uvedl, jádro výpovědi spočívalo v popisování jejího jednání s ředitelskou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a Janem Drážďanským, ředitelem společnosti Konstruktiva Branko, která vyhrála tendr na opravu zámku Buštěhrad. "V menší míře popisovala své jednání s dr. Kottem a Ing. Kovandou," dodal Veverka.

Václav Kovanda je ředitelem odštěpného závodu Roztoky firmy POHL CZ, která vyhrála soutěž na rekonstrukci hostivického gymnázia za 26 milionů. I tato zakázka je přitom podle vyšetřovacího spisu důvodem vazby některých obviněných.

Člen představenstva firmy Petr Pohl však zůstává v klidu. Policie ho prý zatím k výslechu nepozvala. Tomu, proč Salačová zmínila jeho kolegu Václava Kovandu, nerozumí. Podle něj zakázka týkající se gymnázia v Hostivicích proběhla v souladu se zákonem. "Ve standardní soutěži dle zákona jsme uspěli. Já pochybnosti o této zakázce nemám," řekl Pohl.

'Byla úplně mimo'

Výpověď Salačové, jejíž obsah částečně přiblížil její advokát, je však pohledem jen z jedné strany. Obhájci dalších obviněných tvrdí, že neřekla nic zásadního. "Na tom výslechu nebylo nic dramatického," zhodnotil její slova už dříve Filip Svoboda, advokát Drážďanského. Obdobně se před několika dny vyjádřil i Tomáš Sokol, který zastupuje Pancovou s Kottem.

Zatím však není zdaleka jisté, že bude výpověď u soudu vůbec použitelná. Podle právníka Adama Černého, který zastupuje vězněného exhejtmana Davida Ratha, nebyla Salačová ve své kůži. "Podle mě byla pod nějakými léky, byla úplně mimo," řekl serveru Lidovky.cz Černý.

Navíc je podle něj evidentní, že na ni byl vyvíjen nátlak. "Měla vše napsané na papírku, skoro to tam četla. Policie jí evidentně slíbila, že když jí řekne, co chce slyšet, tak ji pustí," doplnil Černý.

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto výhrady se podle něj promítly i do stížnosti, kterou advokáti společně podali. Argumentují však také tím, že o výslechu podnikatelky byli informováni narychlo v rozporu se zákonem a nemohli se tak všichni ani dostavit. "Na naši přípravu nebyl čas žádný," dodal Rathův advokát.

Spolupracující obviněná? Vyváznout může bez trestu

Salačová nyní usiluje o získání statusu takzvané spolupracující obviněné, díky čemuž by mohla od soudu odejít jen s podmínkou. Od září navíc začne platit novela trestního řádu, podle které by dokonce mohla vyváznout zcela nepotrestána.

Dům Ivany Salačové

Dům Ivany Salačové, do kterého se po propuštění z vazby uchýlila.

Jenže: aby Salačová mohla získat nižší trest, musela by se k věci kompletně doznat a vyšetřovatelům poskytnout nová svědectví či důkazy, které by je v případu posunuly dál. Podle informací serveru Lidovky.cz má ovšem její výpověď díry. V některých momentech je v rozporu s tím, co policisté zadokumentovali pomocí odposlechů. A celkově se Salačová snažila svou roli v kauze buštěhradského zámku bagatelizovat.

Nadto Salačové přitěžují odposlechnuté rozhovory, které vedla s Pancovou. Například debata v pátek 6. ledna u Pancové v její ředitelské kanceláři kladenské nemocnice. Právě tam policie instalovala jednu ze svých štěnic. Salačová nejprve Pancové říká, že má připravených 2,8 milionu korun ze zakázky na rekonstrukci hostivického gymnázia.

VŠE O KAUZE RATH

Nejnovější informace o případu naleznete na TÉTO stránce.

Pancová následně telefonuje Kottovi a v šifrách s ním domlouvá převzetí peněz. „Prosim tě, jak jsme se domlouvali, ohledně toho, že by nám paní inženýrka přinesla ještě králíky. Bylo by lepší, kdyby nám přinesla je v pondělí, kvůli tomu, jak jako máme místo v lednici, a nebo že by jsi k ní přijel v úterý ráno? Co je lepší? Vona sem stejně jede, víš, takže by ty králíky vzala sem," řekla podle už dříve zveřejněných odposlechů.

Podle informací serveru Lidovky.cz Salačová tvrdí, že pokud něco přivezla, tak skutečně králíky.

Zda Salačová status spolupracují obviněné získá, rozhodne státní zástupce při podání obžaloby. "Tedy těsně před zahájením řízení před soudem," upřesnil Salačové advokát Veverka.

Kdo je Ivana Salačová

Přes stavební firmu FISA Ivany Salačové měly podle policejní verze protéct peníze pro skupinu korupčníků kolem Davida Ratha. Oficiálně měla její společnost plnit roli subdodavatele při opravě buštěhradského zámku, podle policie však zajišťovala hlavně transfer peněz z předražené zakázky do kapes skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha.

Společnost Fisa Ivany Salačové

Společnost Fisa Ivany Salačové

Právě od Salačové mělo pocházet sedm milionů v Rathově krabici a peníze nalezené v bytě Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. Jen několik hodin před květnovým policejním zásahem měl od Salačové vyzvednout 14 milionů ředitel společnosti Konstruktiva Branko Petr Drážďanský.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Hořící domy v Gaze (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

Hořící domy v Gaze (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Hořící domy v Gaze (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!