Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šámal se ženou služebně navštívil i Thajsko. Šéf soudu Mazanec byl zdrženlivý

Česko

  5:00
PRAHA - Zatímco předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal služebně navštívil v doprovodu manželky soudkyně Mexiko, Thajsko či Izrael, šéf Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec byl se svou životní partnerkou, rovněž soudkyní, pouze na konferenci na Slovensku. A další cesty neplánuje.

Prezident Mazance jmenuje 18. září 2018 novým předsedou NSS. Soud povede od 1. října 2018. foto: ČTK

Mají stejné výhody a privilegia spojená s výkonem jedné z nejvyšších justičních funkcí v zemi. Stejně tak na jejich soudech pracují jejich partnerky. Přesto každý odlišně využívá nabídky ke služebním cestám do ciziny.

O výjezdech Pavla Šámala, předsedy Nejvyššího soudu, již LN podrobně informovaly. Nyní získaly údaje a vyjádření i od šéfa „sesterského“ Nejvyššího správního soudu Michala Mazance.

Šámal byl se svými zahraničními cestami unikát. Jiné justiční špičky létají bez manželek

Jeho výkaz zahraničních cest od loňského října, kdy byl jmenován do funkce, obsahuje jedinou položku. Jde o návštěvu mezinárodní konference ve slovenském městě Sliač služebním vozem. Náklady na ubytování hradila partnerská organizace. Do Sliače zamířila také Mazancova partnerka, která je soudkyní Nejvyššího správního soudu.

„Šlo o jedno z pravidelných setkávání všech soudců správního kolegia NS SR a všech soudců Nejvyššího správního soudu, které má dlouholetou tradici a má charakter odborné konference o aktuálních otázkách správního soudnictví. Nějak jsem neviděl důvod zakázat Mgr. X. Y. (redakce její jméno zná, ale rozhodla se ho plné nezveřejňovat – pozn. red.), aby mohla jet s ostatními našimi soudci také,“ napsal LN předseda Mazanec.

K výjezdům do ciziny se staví obecně kriticky. „Na zahraniční služební cesty jezdím osobně velmi nerad, protože času je málo. Pokud váš dotaz míří k tomu, zda si hodlám za služební peníze užívat s partnerkou výletů do ciziny, sděluji, že jsem to nikdy neudělal, nedělám ani dělat nehodlám,“ dodal Mazanec.

Ze zákona sice má nárok na služební auto a jeho využití například k cestě na dovolenou, ale nikdy to podle svých slov neudělal.

Grafika Šámal.

Ostatně i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský LN řekl, že do ciziny se ženou služebně necestuje. Sám se drží Evropy. „Pracovní cesty mají význam do zemí se stejnou právní kulturou a tradicí,“ poznamenal Rychetský. V podobném duchu – výhradně po Evropě a bez partnerů – jezdili také bývalá šéfka Nejvyššího soudu Iva Brožová či exšéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa.

Nejvyšší soud včera v reakci na zjištění LN publikoval text, v němž cesty předsedy Šámala v doprovodu jeho choti Milady i do vzdálenějších destinacích obhajuje. „Nejvyšší soud hodnotí všechny takto uskutečněné pracovní cesty soudců jako přínosné nejen pro vlastní instituci anebo české soudnictví, ale i pro celou Českou republiku, kterou předseda Nejvyššího soudu jako jeden z nejvyšších ústavních činitelů naší země reprezentuje,“ uvedl v prohlášení Petr Tomíček, vedoucí oddělení styku s veřejností.

Vyzdvihl i nezbytnost kontaktu se zahraničím. „Neúčastnit se takových setkání by s sebou přineslo mezinárodní izolaci. Stejně tak jako odmítání účasti na řadě mezinárodních konferencí, které se v Evropě a ve světě každoročně pořádají,“ dodal Tomíček.

Podle něj se to týká i návštěv v Mexiku či Thajském království, kam Šámalovi zavítali. „Předseda Nejvyššího soudu poznatky (z návštěvy v Mexiku) konkrétně využil při jednáních na Ministerstvu spravedlnosti ČR, kde se v roce 2017 problematika jmenování soudců, jejich vzdělávání a hodnocení opakovaně řešila, a taktéž s nimi podrobně seznámil radu Justiční akademie v Kroměříži, jejímž je členem,“ zdůraznil Tomíček.

Analogicky tomu podle něj bylo při návštěvě Bangkoku. Do Thajska zavítá každoročně přibližně 50 tisíc českých turistů. Podobné je to i naopak. „V případě, kdy se tito lidé dostanou do problémů, a tím může být například i nevědomé překročení zákonů, jsou dobré vzájemné vztahy obou zemí jedním z předpokladů rychlého a oboustranně seriózního hledání řešení,“ vysvětlil Tomíček.

Autor: