Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šámal zvažuje Zemanovu nabídku na Ústavní soud. Je to určitě velká výzva, řekl

Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu a profesor trestního práva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Šámal, předseda Nejvyššího soudu a profesor trestního práva. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO  Působení u Ústavního soudu by pro současného předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala bylo velkou profesní výzvou, láká jej například možnost vrátit se k rozhodovací činnosti. Na druhou stranu by nerad odcházel od rozdělané práce u Nejvyššího soudu. Nabídku na změnu působiště obdržel ve středu od prezidenta Miloše Zeman, na rozmyšlenou si vzal 14 dní.

„Chci justici hlavně pomoct. A zvažuji, co bude větší pomoc,“ řekl Šámal v rozhovoru s ČTK. Své rozhodnutí sdělí Zemanovi znovu při osobní schůzce.

Šestašedesátiletý Šámal je specialistou na trestní právo, stejně jako Jan Musil, který začátkem letošního roku rezignoval na funkci ústavního soudce. Jeho místo je od té doby uprázdněné, Zemanův kandidát Aleš Gerloch nezískal podporu v Senátu a poté už prezident dalšího adepta nenavrhl. Zbývajících 14 ústavních soudců tak má více práce.

I Šámala by v případě jeho navržení musel ještě podpořit Senát. „Grilování“ v horní komoře parlamentu se ale nebojí, bere to jako nutnou součást případné kandidatury.

O Šámalovi jako potenciálním ústavním soudci se v kuloárech hovořilo v minulosti vícekrát. Konkrétní nabídku ale dostal teprve nyní. Snaží se prý racionálně zhodnotit pro a proti, zvažuje profesní i rodinné souvislosti.

Případný nástupce Šámala

„Je to určitě velká výzva, Ústavní soud je nejváženější soudní instituce,“ uvedl Šámal. Předsedou Nejvyššího soudu je od roku 2015, kdy nahradil Ivu Brožovou. U soudu podle svých slov rozjel řadu projektů, které by v případě změny působiště musel opustit, což také při rozhodování hraje roli.

Se Zemanem se Šámal bavil i o případném nástupci v pozici předsedy Nejvyššího soudu. Konkrétní jména ale Šámal nechce řešit přes média. „Pan prezident se mě na to ptal, řekl jsem mu dvě jména. Je pro mě samozřejmě důležité, aby případný nástupce pokračoval v mojí práci. Ale je to rozhodnutí pana prezidenta,“ uvedl Šámal.  Spekuluje se o současném místopředsedovi Romanu Fialovi.

Jako soudce by Šámal musel za čtyři roky skončit kvůli věku. V roce 2023 mu bude 70 let, což je zákonná hranice. U Ústavního soudu ale žádná věková limitace není.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...