Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jednička Úsvitu Samková je podezřelá z obelhání České spořitelny

Česko

  18:22
PRAHA - Advokátka a jednička na kandidátce hnutí Úsvit do eurovoleb Klára Samková podle dokumentů, které má Radiožurnál k dispozici, oklamala Českou spořitelnu a skrytě pomohla oddlužit firmu z významného energetického holdingu. Koupila prý od banky dluh společnosti, jejíhož majitele ve skutečnosti zastupovala. Samková rozhlasu řekla, že transakce souvisí s výkonem její advokátní činnosti a nebude se k tomu vyjadřovat.

Podle Radiožurnálu právnička předstírala, že chce pro sebe od banky odkoupit pohledávku, která vznikla z nesplaceného úvěru. Peníze na nákup ale ve skutečnosti dostala od energetického holdingu, který bance úvěr už splácet nechtěl, uvedl v úterý Radiožurnál. Banka tak podle něj netušila, že pohledávku ve skutečnosti prodává dlužníkovi. Dokumenty Radiožurnál získal od blízkého spolupracovníka právničky, jehož identitu redakce neuvedla.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma Sublima, která patří do energetického holdingu sdruženého pod společností Komterm, si půjčila 30 milionů korun. Dluh splácela, ale přestala. Zbývalo jí splatit asi 21 milionů, uvedl Radiožurnál. Samková, která o pohledávku projevila zájem, se prý s bankou domluvila na tom, že ji koupí za devět milionů. Že banky pohledávky prodávají právníkům, kteří je pak dále vymáhají, je běžné, uvedl rozhlas.

"Vždy zjišťujeme ještě případný vztah zájemce o koupi pohledávky a dlužníka. Odkázáni jsme bohužel pouze na veřejně dostupné zdroje a na informace od dlužníka samotného. Nadále postupujeme v dobré víře," řekl Radiožurnálu mluvčí spořitelny Marek Pšeničný. Samková podle rozhlasu oficiálně tvrdí, že zastupovala svého klienta, tedy že pohledávku nekupovala pro sebe. Jedním z jejích klientů je opravdu Komterm i s jeho majitelem Milanem Jelínkem. Jelínek ani společnost Komterm na žádost o schůzku nereagovali, uvedl rozhlas. Ředitel Sublimy Pavel Horažďovský Radiožurnálu řekl, že není kompetentní to komentovat. "Protože to šlo mimo Sublimu. Sublima byla ráda, že sehnala nebo že se vyvázala u České spořitelny z dluhu," citoval ho rozhlas.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat