Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Samolibost kontra sebevědomí

Česko

BRNĚNSKÝ ÚHEL POHLEDU

Může město, kde se zastupitelé na svém jednání titulují samolibými hulváty, bezbřehými kariéristy či dokonce idioty, být Evropským hlavním městem kultury? Může, ale nebude. Pro neznalé: jde o Brno.

Rozhodli o tom právě ti, kteří se takto titulují. Ve vší zaujatosti sebou samými zapomněli, že nerozhodují, že Brno tím městem bude. Hlasovali, zda bude město na titul kandidovat. A jaksi automaticky předpokládali, že by ho vyhrálo. Co na tom, že v Plzni a v Ostravě už dlouhé měsíce běží kampaně a přípravě věnují obrovské úsilí.

Označení „samolibost“ tak paradoxně bylo na místě: Brno vůbec nemělo jistotu, že titul získá. Nezískala ho Bratislava, ač má větší kulturní zázemí než Košice, právě tak ho nemuselo získat Brno. Nic by tomu nepomohlo to, že dává deset procent svého rozpočtu na kulturu.

Primátor Roman Onderka připomněl svou předpředpředpředchůdkyni Dagmar Lastoveckou, která se nebála podpořit festival Brno -město uprostřed Evropy. A vzdor námitkám, z nichž některé trvají dodnes, tím pomohla městu žít, dát mu atmosféru, kterou mu v Praze závidí.

Nynější zastupitelé totéž neudělali.

Myšlenku ale nedokázali obhájit ani její autoři. Náměstek pro kulturu Daniel Rychnovský nebyl připraven argumentovat o ekonomických aspektech. Nechal se umatovat chybami v materiálech a nachytat při nepodložených slibech. Nebyl připraven vysvětlit plénu, co je Cena Meliny Mercouri ve výši 1,5 milionu eur, kterou vybraná města získávají. A nenabízel alternativy.

Nikde není psáno, že kandidatura Brna musela stát 100 či 150 milionů korun, že musel do roku 2015 vyrůst koncertní sál za miliardu. Brno se ale mohlo naučit prodávat ještě lépe, co má. Třeba i divadelní festival, ono „dítě“ primátora Onderky, stejně jako průvod masek. Politici se neměli bavit o tom, proč nekandidovat, ale za jakých podmínek ano.

Ostrava má jako jeden ze svých projektů vybudování internetové encyklopedie o městě. Obdobné encyklopedie, jako již v Brně funguje díky nezměrnému úsilí nadšenců, kteří ji dělají ve volném čase. Letos přitom poprvé po pěti letech neměli dostat od města ani korunu dotací na provoz počítače, kde encyklopedie funguje, nakonec je v poslední chvíli zachránily pomoci primátora Onderky a starosty městské části Brno-střed Libora Šťástky. Tak si vážíme kulturnosti města.

Na zasedání zastupitelstva padaly dotazy, kdo pojede v roce 2013 do Evropského hlavního města kultury Košic, kdo o rok dřív do slovinského Mariboru. Košice v mém itineráři budou určitě. A v roce 2015 to bude asi Ostrava nebo Plzeň, možná Hradec Králové.

Mnoho věcí, které měly vzniknout v rámci projektu, bude stejně Brno pořizovat, mnohé by byly navíc. A hlavně: šlo jenom o přihlášku, důkaz sebevědomí města.

V roce 2015, kdy mohlo Brno nést titul Evropské hlavní město kultury, bude dokonce po dvojích komunálních volbách. Většina nynějších zastupitelů už na radnici ani sedět nebude. Budou říkat, že svým následovníkům ušetřili starosti. Totéž si mohli říkat ti, kteří před lety schvalovali slavnosti Brno - město uprostřed Evropy, kdyby kdysi řekli ne.

Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.

O autorovi| MILOŠ ŠENKÝŘ, redaktor LN

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....