7. dubna 2015 6:00, aktualizováno  11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Samolibý Mynář nás tahá za fusekli, vzkazují poslanci hradnímu kancléři

Vratislav Mynář. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vratislav Mynář. | foto: Richard CortésLidové noviny

PRAHA „Chování kancléře Mynáře je výsměchem všem občanům.“ „Chová se samolibě a pohrdá povinností vůči občanům.“ To vzkazují čeští poslanci a poslankyně hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi, který už déle než dva roky tají plat. Podle některých zákonodárců je zase jen na prezidentovi republiky, aby jednání svého podřízeného zhodnotil.

Poslanecká sněmovna minulý týden projednávala novelu zákona o svobodném přístupu k informacím. Tato legislativa ale může být trnem v oku například některým vysokým úředníkům, kteří nechtějí zveřejnit výši svých platů, přestože jsou placeni z veřejných peněz. A mnohdy se neřídí ani přelomovým judikátem Nejvyššího správního soudu.

Poslankyně z klubu TOP 09 a Starostů Věra Kovářová při jednání sněmovny předstoupila před své kolegy a připomněla, že jedním z tajnůstkářů je také Vratislav Mynář. Ten již déle než dva roky ve funkci hradního kancléře odmítá zveřejnit svůj plat. Kovářová proto kolegům navrhla, aby dolní komora přijala doprovodné usnesení. V něm stojí, že Mynář „narušuje důstojnost prezidenta republiky“, a to právě tím, že odmítá sdělit svůj měsíční výdělek.

Server Lidovky.cz proto oslovil poslance a poslankyně s anketní otázkou. Zde přinášíme reakce těch, kteří do uzávěrky tohoto textu odpověděli.

1. Jak budete pro usnesení hlasovat?

2. Jaké kroky by podle Vás měl učinit prezident Miloš Zeman?

3. Jak hodnotíte postup kancléře Vratislava Mynáře, který odmítá zveřejnit svůj plat?

Martin Kolovratník je jedním z kandidátů na post ministra dopravy

Martin Kolovratník je jedním z kandidátů na post ministra dopravy

Martin Kolovratník (ANO)
1. Budu jednoznačně PRO toto usnesení. S jeho návrhem souhlasím a postoj kancléře Mynáře odsuzuji.

2. Prezident Zeman sám by měl tento plat zveřejnit. A nejen plat kancléře, ale i všech pracovníků jeho kanceláře. Dále by měl kancléře Mynáře okamžitě propustit.

3. Jeho postup odsuzuji. Podle mého názoru se pan kancléř chová samolibě a pohrdá svou povinností vůči občanům ČR.

Jaroslav Borka

Jaroslav Borka

Jaroslav Borka (KSČM)
1. Návrh nepodpořím. Prezident republiky sám musí zhodnotit, zda kancléř je mužem na svém místě.

2. Takovéto konfliktní záležitosti zbytečně odvádějí pozornost od věcí podstatných. Postup je jednoduchý: pohovor, závěry a kontrola splnění. V případě neplnění to znamená odchod z prestižního postu.

3. Pan kancléř by měl uvést důvody proč není ochoten informaci o svém platu uveřejnit. V opačném případě na tomto místě nemá co dělat.

Marek Ženíšek

Marek Ženíšek

Marek Ženíšek (TOP 09)
1. Budu pro.

2. Měl by ho odvolat, když už udělal chybu, že ho na Hrad přijal.

Jiří Junek (KDU-ČSL)
1. Pokud bude usnesení formulováno takto nešťastně, že „narušuje důstojnost hlavy státu“, tak asi ne. V tomto případě jde v prvé řadě o Mynáře (hlava státu narušuje svoji důstojnost mnoha závažnějšími činy). Kdyby se usnesení přeformulovalo, tak ano.

2. Vzhledem k tomu, že všichni víme, že prezident neudělá nic, ba naopak se ještě více a naschvál vzepře, je tato otázka vcelku zbytečná. Jinak měl Mynář již dávno skončit a po nesplnění termínů měl aktivně zakročit prezident.

3. To asi není třeba hodnotit, prostě nás tahá za fusekli a má z nás blázny... tak nevím, jako poslanec mohu být naštván, nebo mohu tiše závidět. Ale jsou Velikonoce, tak nečiním ani jedno.

Jan Bartošek (KDU-ČSL)
1. Své rozhodnutí stále zvažuji.

2. Zjednání nápravy je zcela v kompetenci hlavy státu.

3. Platy všech ústavních i státních zaměstnanců by měly být transparentní.

František Laudát.

František Laudát.

František Laudát (TOP 09)
1. Budu hlasovat pro. 

2. Zeman by měl zajistit zveřejnění jeho platu a majetku. Pokud to Mynář odmítne, měl by odejít z funkce.

Petr Gazdík (TOP 09)

Petr Gazdík (TOP 09)


Petr Gazdík (TOP 09)
1. Souhlasím s ním, takže budu hlasovat pro.

2. Vratislav Mynář je jeho kancléř, tudíž jemu podřízený úředník. Je tedy čistě na prezidentovi, zda mu zveřejnění platu jednoduše nařídí.

3. Je tady zákon o svobodném přístupu informací a následné judikáty Nejvyššího správního soudu týkající se platů a odměn. Tudíž platy politiků - a tady připomínám, jak často a do detailů se propírají platy poslanců, senátorů a členů vlády - i vysokých státních úředníků, kteří jsou placeni z veřejných peněz, by neměly být tajné. Veřejně známý je i plat prezidenta republiky. Nevidím důvod, proč bychom výši platu jeho kancléře znát neměli.

Poslanec SPD Radim Fiala

Radim Fiala (Úsvit)
1. Nemyslím si, že tato věc patří na jednání Sněmovny. 

2. Pokud se někdo cítí být poškozen jednáním pana Mynáře v této věci, nechť se obrátí na soud. V demokratické zemi pouze soud rozhoduje o tom, kdo porušuje zákon. TOP09 takto podle mého názoru pokračuje ve volební kampani, kterou prohrála před dvěma roky.

Věra Kovářová (TOP 09)

Věra Kovářová (TOP 09)
1. Pro svůj návrh samozřejmě budu hlasovat.

2. Pokud pan Mynář požadovanou informaci o svých příjmech neprodleně neposkytne, měl by se s ním pan prezident rozloučit.

3. Jako výsměch všem, kteří se zákony této země - na rozdíl od pana kancléře - řídí. Když tuto povinnost mohou plnit i daleko méně exponovaní veřejní funkcionáři, nevidím důvod, proč by ji měl ignorovat nejbližší spolupracovník hlavy státu.

Antonín Seďa (ČSSD)
Jsem přesvědčen, že pan kancléř se chová od samého počátku nestandardně a pan prezident jej měl propustit že svých služeb dávno. Ale zřejmé jsou mezi nimi nejen pracovní vztahy. Je to zodpovědnost pana prezidenta kdo pro něj pracuje.

Pavlína Nytrová (ČSSD)
1. Nemyslím si, že by zákonodárci měli přijímat taková usnesení a přispívat ke zviditelňování lidí, které by jinak občané ani neznali. My bychom měli upravit a schválit takový zákon, aby byli občané za podobné jednání sankcionovaní tak vysokou finanční pokutou, že by si to opravdu rozmysleli anebo by povinnost zveřejňovat plat zaměstnanců ve veřejné správě měl zaměstnavatel. Když může byt veřejně známý plat starostů, hejtmanů, vedoucích odborů, proč by neměl být znám plat hradního kancléře.

2. Věřím, že Miloš Zeman je zodpovědný prezident, který nejlépe ví, co má v dané věci dělat, jak se má zachovat. Poslanecká sněmovna by mu měla dávat svá usnesení, stanoviska například k zahraniční politice, postoji sněmovny k dění ve světě, aby prezident na zahraničních návštěvách jako neřízená střela neprezentoval své soukromé názory a nerozpoutával konflikty na politické či diplomatické scéně a ne k tomu, jak se má zachovat vůči člověku, který ignoruje veřejnost a co je nejhorší, vědomě s velkou dávkou arogance porušuje zákon.

3. Chování kancléře Mynáře je výsměchem všem občanům a bohužel, je to obraz naší politické kultury. Těžko můžeme vychovávat děti, kázat právo a morálku, převychovávat delikventy, když kancléř prezidenta republiky nerespektuje zákony. Navíc jakou vážnost může mít u občanů prezident, který ignoruje porušování zákona u svého nejbližšího zaměstnance?

Martin Komárek (ANO).

Martin Komárek (ANO).

Martin Komárek (ANO)
Myslím, že když si chce hlava státu narušit důstojnost, naruší si ji sama i bez Mynáře. Hlasování je prkotina a jeden ze způsobů, jak se chce opozice, která nemá žádné téma ani skutečné osobnosti, zviditelnit. Sněmovna by se takovýmito věcmi vůbec neměla zabývat, máme před sebou registr smluv, zákon o veřejných zakázkách, zákon o financování stran a další zákony, které mají skutečný obsah.

Vlastimil Vozka.

Vlastimil Vozka.

Vlastimil Vozka (ANO)
Tato záležitost je v kompetenci prezidenta republiky.

Jiří Štětina (Úsvit)
Pokud jde o pana Kancléře, je to zcela věc prezidenta republiky, jak naloží s jeho prověrkou od NBÚ i zveřejnění jeho platu. Mě to vůbec nezajímá a ani nepřísluší, abych se k tomu vyjadřoval. Jsem v parlamentu již pátý rok a něco jsem zažil i pamatuji. Tato věc je oproti mnoha korupčním kauzám zcela bagatelní.

Dana Váhalová (ČSSD)
Zákony a usnesení Poslanecké sněmovny nemají sloužit k vyřizování si osobních účtů, proto bych takové usnesení nepodpořila. Rozhodování o tom kdo narušuje „důstojnost hlavy státu“ spadá výlučně do kompetence prezidenta Miloše Zemana.  

Josef Zahradníček (KSČM)
1. O návrhu usnesení nic nevím a nemohu nyní říct, jak budu hlasovat.

2. Mám takové tušení, že pan prezident má představu, jak bude postupovat a ostatní to budou nuceni respektovat.

3. O zveřejňování platů a odměn se toho hodně píše, ale občané mají asi jiné starosti, jak se vyrovnat se svými závazky. Postup pana kancléře nestojí ani za komentování.

Jiří Valenta (KSČM)
1. Osobně se domnívám, že by pan kancléř Mynář svůj plat zveřejnit měl a v tomto duchu budu i hlasovat.

2. Pan kancléř Mynář by měl zvážit své působení ve funkci, neboť tato kauza není v poslední době, a v přímé souvislosti s jeho osobou, jediná. Některé z jeho kauz sice považuji za mediálně zbytečně nafouknuté a rozdmýchávané na objednávku, ale není prakticky měsíc, aby se něco nového objevilo. Nevím, nakolik je schopen toto prezident Zeman ještě tolerovat, ale je zřejmé, že by tento stav již řešit měl, možná i kádrovou změnou.

3. Zastávám názor, že platy státních úředníků a politiků by měly být transparentní. K odborné diskuzi je potom jejich výše, ale jakékoliv utajování je zcela nepřijatelné. Nedávná historie nás ubezpečila o tom, jakým způsobem může představitel úřadu se státními prostředky hospodařit, mám nyní na mysli rozdělování astronomických odměn na ministerstvech. Panu Mynářovi se tedy v tomto ohledu divím, podstupuje zbytečný boj, který nemůže vyhrát a měl by svůj plat raději zveřejnit a potom podstoupit i veřejnou debatu, zda má svoji výplatu zaslouženě. Na druhé straně je mi také jasné, že fenomén lidské závisti je u nás nadstadardně rozvinutý, ale s tím musí každý státní úředník či politik, při obsazování postu, apriori počítat.

Kauzy Vratislava Mynáře

Vratislav Mynář otálí s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu

Vratislav Mynář kupuje podezřele levnou vilu od Janouškova odvokáta

Vratislav Mynář odmítá zveřejnit svůj plat

Lidovky.cz

Prodej stavebního pozemku 6139 m2
Prodej stavebního pozemku 6139 m2

Komenského, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
3 990 000 Kč