Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Česko

Samoživitelku z menšího města pozvali na testy, jenže nemá auto. Přečtěte si, co hygiena doporučuje

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Pokud člověka kvůli kontaktu s nakaženým vytrasuje hygiena, měl by se dostavit k testům. Co ale mohou dělat lidé, kteří ve svém městě nemají odběrné místo, nevlastní automobil a jízdu veřejnou dopravou jim hygiena nedoporučuje?
  20:46

Nezná vaše jméno, dozvíte se o setkání s nakaženým, rozhodnutí je pak na vás. Vše důležité o aplikaci eRouška

„V úterý mě kontaktovala hygienická stanice s tím, že se v synově třídě objevil žák s pozitivním testem na covid-19. Celá třída nastoupila okamžitě do karantény. K testům se máme dostavit přesně týden od zjištění, bohužel pro mě jako matku samoživitelku, bez vlastního automobilu, je situace značně komplikovaná. Bylo mi totiž doporučeno, že se k odběrům mám dostavit nejlépe vozem, nikoliv hromadnou dopravou,“ uvedla Markéta M. (celé jméno si žena nepřála uvádět, redakce ho ale zná), matka žáka základní školy v Žatci. 

Na trhlinu v systému poukázala na sociální síti a spustila tím velmi živou diskuzi. To, že systém evidentně příliš nepomýšlí na domácnosti bez automobilů, se totiž nelíbí více lidem a zmíněná žena není jediným takovým případem. 

V Žatci se sice snaží odběrové místo otevřít, jinde ale takové štěstí nemají. Stejně jako zmíněné ženě i ostatním lidem hygiena doporučuje, aby se do provedení testu vyhnuli jízdě hromadnou dopravou. Co tedy mají dělat? 

Podle speciálně zřízené linky 1221, kam se mohou lidé obracet se svými dotazy ohledně covidu, jsou možnosti dvě. 

Dobrý den, tady hygiena, jdete do karantény. Co čekat od telefonátu kvůli covidu

„Pokud se pacient vzhledem ke svému stavu není schopen dostavit na odběrné místo, fungují odběrné sanitky. Ty jsou však silně vytíženy a čekací lhůty jsou v řádu týdne. Druhý doporučený postup je nasazení veškerých ochranných osobních prostředků, tedy rukavic, respirátorů a podobně, a využít hromadné dopravy. Ovšem za předpokladu, že dotyčný nevyužije ty nejvíce vytížené spoje,“ uvedla pro Lidovky.cz operátorka linky. 

Mluvčí hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová její slova potvrzuje. „V tomto případě mohou lidé použít MHD, samozřejmě s rouškou a ideálně i v rukavicích,“ uvedla Šalamunová pro Lidovky.cz.

S nárůstem pozitivně testovaných se hygienické stanice o rozšiřování týmů na odběrných místech dlouhodobě pokouší, stejně jako o navyšování počtů jednotlivých odběrných stanic napříč republikou. K pátku je v České republice více než 140 takových stanic a otevření dalších se plánuje.