Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Samoživitelku z menšího města pozvali na testy, jenže nemá auto. Přečtěte si, co hygiena doporučuje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Pokud člověka kvůli kontaktu s nakaženým vytrasuje hygiena, měl by se dostavit k testům. Co ale mohou dělat lidé, kteří ve svém městě nemají odběrné místo, nevlastní automobil a jízdu veřejnou dopravou jim hygiena nedoporučuje?

„V úterý mě kontaktovala hygienická stanice s tím, že se v synově třídě objevil žák s pozitivním testem na covid-19. Celá třída nastoupila okamžitě do karantény. K testům se máme dostavit přesně týden od zjištění, bohužel pro mě jako matku samoživitelku, bez vlastního automobilu, je situace značně komplikovaná. Bylo mi totiž doporučeno, že se k odběrům mám dostavit nejlépe vozem, nikoliv hromadnou dopravou,“ uvedla Markéta M. (celé jméno si žena nepřála uvádět, redakce ho ale zná), matka žáka základní školy v Žatci. 

Na trhlinu v systému poukázala na sociální síti a spustila tím velmi živou diskuzi. To, že systém evidentně příliš nepomýšlí na domácnosti bez automobilů, se totiž nelíbí více lidem a zmíněná žena není jediným takovým případem. 

V Žatci se sice snaží odběrové místo otevřít, jinde ale takové štěstí nemají. Stejně jako zmíněné ženě i ostatním lidem hygiena doporučuje, aby se do provedení testu vyhnuli jízdě hromadnou dopravou. Co tedy mají dělat? 

Podle speciálně zřízené linky 1221, kam se mohou lidé obracet se svými dotazy ohledně covidu, jsou možnosti dvě. 

„Pokud se pacient vzhledem ke svému stavu není schopen dostavit na odběrné místo, fungují odběrné sanitky. Ty jsou však silně vytíženy a čekací lhůty jsou v řádu týdne. Druhý doporučený postup je nasazení veškerých ochranných osobních prostředků, tedy rukavic, respirátorů a podobně, a využít hromadné dopravy. Ovšem za předpokladu, že dotyčný nevyužije ty nejvíce vytížené spoje,“ uvedla pro Lidovky.cz operátorka linky. 

Mluvčí hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová její slova potvrzuje. „V tomto případě mohou lidé použít MHD, samozřejmě s rouškou a ideálně i v rukavicích,“ uvedla Šalamunová pro Lidovky.cz.

S nárůstem pozitivně testovaných se hygienické stanice o rozšiřování týmů na odběrných místech dlouhodobě pokouší, stejně jako o navyšování počtů jednotlivých odběrných stanic napříč republikou. K pátku je v České republice více než 140 takových stanic a otevření dalších se plánuje.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...